Protože žádný z šesti kandidátů do Senátu za Vyškovsko a okres Brno - venkov nezískal v prvním kole senátních voleb minulý týden nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů, koná se druhé. Voliči mají na výběr mezi Ivo Bárkem (nestraník s podporou ČSSD) a Václavem Horákem (KDU – ČSL).

Volby se uskuteční dnes od čtrnácti do dvaadvaceti hodin a v sobotu od osmi do čtrnácti hodin. „Hlasovací lístky pro druhé kolo voleb tentokrát voliči nedostanou předem, ale budou k dispozici přímo ve volebních místnostech. Ty zůstávají stejné jako předtím,“ řekla vedoucí správního odboru Městského úřadu ve Vyškově Olga Pitelová.

Senátní volby se nekonají v celém vyškovském okrese. Některé obce totiž spadají do jiného volebního obvodu. „Například pověřený úřad Ivanovice na Hané do Senátu nevolí. Ale ve čtyřech obcích, které spadají do jeho správního obvodu, senátní volby proběhnou,“ upozornila Pitelová.

Letos se senátní volby týkají obvodu číslo sedmapadesát pro západní část okresu Vyškov ohraničenou na východě obcemi Drysice, Pustiměř, Hoštice-Heroltice, Medlovice, Moravské Málkovice, Orlovice, Hvězdlice, Kozlany, Kojátky, Bučovice a východní část okresu Brno-venkov.
Další obce z Vyškovska, jako například Brankovice, Švábenice, Malínky, Nesovice, Uhřice, Milonice nebo Nevojice, však patří do volebního obvodu Kroměříž. Tam senátní volby proběhly v roce 2004, další se uskuteční v roce 2010.

Ve volebním obvodu pro Vyškov a Brno-venkov se budou zpracovávat výsledky z téměř sto sedmdesáti okrsků. „Vzhledem k tomu, že jde pouze o dvě jména, bude zpracování voleb nepochybně rychlejší než minulý víkend,“ dodala Pitelová.

Bojovat se bude celkem o šestadvacet křesel. Většinou půjde o souboj zástupců dvou nejsilnějších stran, vládnoucí ODS a v nedávných krajských volbách dominující ČSSD. Jednou z výjimek je právě Vyškovsko a Brno - venkov, kde proti nestraníkovi s podporou ČSSD Ivo Bárkovi bude stát lidovec Václav Horák.

Zatímco v prvním kole byla volební účast poměrně vysoká, téměř třiačtyřicetiprocentní, otázkou je, kolik lidí bude ochotných vydat se znovu k volebním urnám. „Podle toho co slyším, tak lidé většinou odmítají jít k volbám, natož jít tam dvakrát. Já ale určitě volit půjdu,“ svěřil se například Bohumil Palát z Bučovic.

Podle politologů je důležité, aby lidé k volbám chodili. „Oni sami rozhodují o tom, kdo je bude v budoucnu zastupovat. Když tohoto práva nevyužijí, tak to udělá někdo jiný a vůbec nemusí být s výsledkem spokojení. Tím, že chodíme volit, tak vybíráme někoho, o kom jsme přesvědčeni, že by mohl hájit alespoň trošku naše zájmy,“ ujistil politolog Stanislav Balík z brněnské Masarykovy univerzity.