Horák je nejen kandidátem na senátora za vyškovský volební obvod, ale i vicehejtmanem jihomoravského kraje. Svým počínáním pouhé dva dny před volbami údajně porušil zákon. Čím? Tím, že navštívil bez vědomí vedení školy maturanty šlapanického gymnázia.

Propagování politických stran ve školních zařízeních je podle České školní inspekce překročením právních norem. Navíc Horák je členem školské rady, která dbá na dodržování vyhlášek a zákonů ve škole. Horák přiznává, že na gymnáziu skutečně byl, ale že by šlo o politickou propagaci strany nebo dokonce agitaci mezi mladými, tak to popírá.

Podle jeho slov jen studentům objasňoval své názory a postoje k investici, která šla do školy za přispění kraje. Nepříjemně překvapená z celého incidentu byla nejen ředitelka školy Hana Richterová, ale i rodiče studentů, kteří na celou situaci upozornili vedení školy.

Horák pravděpodobně porušil školský zákon, podle kterého ve školských zařízeních není povolená činnost politických stran a politických hnutí, ani jejich propagace. „Dostali jsme dneska podnět k prošetření. Do školy se vypraví naši pracovníci a zjistí, co se ve skutečnosti odehrálo. Podle toho posoudí, jestli došlo skutečně k porušení tohoto zákona,“ řekl náměstek ústřední školní inspektorky Libor Vacek. Připustil ale, že pokud by skutečně k porušení došlo, nemá Česká školní inspekce žádný nástroj, jak ho postihnout. Výtka by směřovala spíš k ředitelce školy.

„Odpovědnost za to co se děje ve škole nese ředitel školy.

Podle prvních zpráv se zdá, že ředitelka o tom ani nevěděla. Pravděpodobně jí doporučíme zpřísnění opatření, aby se taková situace nemohla opakovat,“ dodal Vacek.

„Na gymnáziu jsem nebyl v žádném případě agitovat. Byl jsem vyjasnit ukončení investiční akce, jejímž investorem byl kraj. Škola na ukončení nepozvala nikoho z kraje ani zástupce městské rady ve Šlapanicích. Dostaly se ke mě informace, že se údajně nechci zúčastnit. Přišel jsem tyto zvěsti vyvrátit a vysvětlit, že naopak jsem nebyl pozván,“ řekl Horák. Podle svých slov si chce po neděli tuto nešťastnou událost vysvětlit. „Nejsem si vědom, že bych porušil nějaký zákon. Celá záležitost mě moc mrzí,“ dodal Horák, který po zveřejnění případu obdržel několik hanlivých mailů.

Podle Evy Sychrové, vedoucí správního a organizačního oddělení jihomoravského krajského úřadu ale Horák neporušil volební zákon. „Podle volebního zákona je pouze zakázaná agitace ve dnech voleb v bezprostřední blízkosti budovy, v níž je umístěná volební místnost. V případě nesrovnalostí, které by mohly ovlivnit výsledky hlasování, je jediná možnost domáhat se ochrany u soudu,“ vysvětlila Sychrová.

Na neregulérnost volební kampaně si stěžuje i KDU – ČSL. Její plakáty v Letonicích a dalších vesnicích někdo přelepil předvolebními billboardy s protivníkem Václava Horáka Ivo Bárkem. „Protože se jedná o reklamní prostředek KDU-ČSL, jehož umístění je oficiálně povoleno v obcích na základě žádosti Okresního výboru KDU-ČSL , lze uvažovat o obvinění ve věci poškozování cizího majetku ze strany ČSSD. Podobně přelepené stojany jsme zaznamenali v dalších čtyřech obcích,“ uvedla tajemnice Okresního výboru KDU – ČSL ve Vyškově Františka Halfarová.