Ivo Bárka lidé z regionu dobře znají už z doby, kdy působil jako přednosta okresního úřadu. Už jednou dostal důvěru voličů a dostal se do Senátu. Ani Václav Horák není žádným nováčkem v komunální a krajské politice. Díky svému rodišti ve Šlapanicích u Brna má podporu spíš na brněnském venkově.

Oba úspěšní kandidáti využili týden mezi prvním a druhým kolem senátních voleb pro intenzivní kampaň. „Dá se říct, že tento týden se nám podařilo objet celý volební obvod. Zrovna ve čtvrtek jsem rozdával růže ve Slavkově u Brna a jinak jsem byl například v Rajhradu, v Židlochovicích, ve Šlapanicích, v Bučovicích i ve Vyškově,“ řekl Bárek.

Svou kampaň zakládá na tom, co se mu v průběhu uplynulých šesti let povedlo. „Podařilo se udělat poctivý kus práce. Do budoucna bych chtěl podporovat obce, zajistit čerpání peněz z evropských fondů do regionu, dotáhnout do konce přeložku Bučovic. Bránit budu samozřejmě tomu, aby se privatizovaly zdravotní pojišťovny a podobně,“ informoval Bárek.

I Horák se setkával s voliči. „Objížděl jsem různá města a děkoval jsem lidem, kteří mě volili. Snažil jsem se oslovit i ty voliče, kteří volili kandidáty, již se do druhého kola nedostali,“ řekl Horák. Ten chtěl podle svých slov přesvědčit zejména voliče z okresu Brno – venkov, že kandidát z Brněnska by mohl nastoupit po dvou senátorech z Vyškovska.

„Samozřejmě jsem ale pro Vyškovsko připravený dělat maximum tak, jako jsem to ostatně dělal coby náměstek hejtmana. Mnoho projektů závisí jen na penězích. Proto se je budu snažit získat na obchvaty Vyškova a Bučovic nebo na dobudování kanalizace a čistíren odpadních vod,“ dodal Horák.

Zatímco Václav Horák získal v prvním kole zhruba třiadvacet procent všech hlasů, Bárek měl se čtyřiceti procenty značný náskok. Podle odborníků a dosavadních zkušeností to však nemusí mít význam. Výsledek je otevřený. „Nikdy přesně nemůžeme vědět, kteří voliči přijdou do druhého kola. Je spousta příkladů z minulých voleb, kdy i čtyřicetiprocentní náskok neznamenal vůbec nic,“ shrnul politolog Stanislav Balík.

ŠÁRKA DUBSKÁ, ANETA DĚDIČOVÁ

Infografika volby Vyškov