Protože nezískal nadpoloviční většinu, postupuje spolu s náměstkem hejtmana Jihomoravského kraje Václavem Horákem ze Šlapanic u Brna, který získal zhruba třiadvacet procent hlasů, do druhého kola senátních voleb.

Ženy neuspěly

Vyškovanka Alena Machayová (SNK ED), Anna Šabatová z Prahy (bez politické příslušnosti s podporou SZ), Luboš Kadlec z Vyškova (ODS) a Zdeněk Koudelka z Bučovic (KSČM). To jsou kandidáti do Senátu, kteří příliš nepřesvědčili obyvatele Vyškovska.

Nejméně lidé důvěřovali ženám. Šabatovou, která slibovala být jakousi ombudsmankou okresu, ovšem výsledky voleb nepřekvapily. „Mám levicové názory a tento obsah politiky prezentovaly jiné osobnosti. Svou roli určitě hrálo i to, že nejsem z okrsku,“ řekla Šabatová.

Jako v celé republice, tak i na Vyškovsku totálně propadla ODS. Její kandidát do Senátu, vyškovský místostarosta Luboš Kadlec, který se jako bývalý učitel chtěl zabývat hlavně školstvím a rozvojem sportu, skončil třetí. „Výsledky v mém volebním obvodu kopírovaly výsledky kraje. První ČSSD, druzí lidovci, ODS třetí. Témata, která jsme ve vládě prosadili, byla sice nutná, ale nepopulární. Mnoho lidí si tak řeklo, že budou volit kohokoli, jenom ne ODS,“ myslí si Kadlec.

Volby bez potíží

Celkem se voleb na Vyškovsku zúčastnilo takřka třiačtyřicet procent voličů, kteří dávali své hlasy kandidátům do senátu i krajského zastupitelstva. Volby proběhly bez problémů. „Řešili jsme jenom drobnosti. Kontrolní skupiny hlásily jen malé nedostatky ve volebních místnostech. Například v některých nebyly vyvěšené rezignace, někde byla špatně zapečetěná urna, na vzorových lístcích nebyl nápis vzor a podobně. Tyto chybičky pracovníci okamžitě na místě napravili,“ řekla vedoucí správního oddělení odboru správního a organizačního Krajského úřadu Jihomoravského kraje v Brně Eva Sychrová.