Lidé z větší části Vyškovska a části okresu Brno – venkov o víkendu rozhodli o tom, kdo je bude zastupovat v Senátu. Jasně zvítězil Ivo Bárek (nestraník s podporou ČSSD), kterého podpořilo svými hlasy zhruba dvacet tisíc lidí. Porazil tak lidoveckého protikandidáta Václava Horáka (KDU – ČSL) o víc než sedm tisíc hlasů.

„Myslím si, že za těch šest let mě lidé dobře znají a vědí, že moje práce má výsledky. Ocenili mé úsilí v regionu a zřejmě to byl ten důvod, proč mě zvolili znovu. Za jejich hlasy děkuji všem z celého srdce,“ uvedl Bárek.
Ovšem náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Horák ze Šlapanic u Brna se necítí jako poražený. „Považuji za úspěch to, že jsem se dostal do druhého kola a všem voličům jsem vděčný. Je jasné, že na vítězství jsem pomýšlel a že jsem o něj stál, ale věděl jsem, že druhé kolo senátních voleb bude víc než těžké,“ prozradil Horák.

Dodal, že je rád, že kampaň probíhala slušně a kdyby měl možnost znovu volit nějakou strategii, tak by nejspíš nebyla jiná. „Kdybych prohrál třeba jen o pět set nebo tisíc hlasů, tak bych věřil tomu, že je něco špatně. Ovšem rozdíl hlasů byl značný a já spoléhám na to, že i kdybych měl během kampaně k dispozici několikanásobně větší počet aut, peněz a třeba i lidí, tak nejspíš voliče nepřesvědčím,“ doplnil Horák.

Druhé kolo senátních voleb probíhalo v pátek od čtrnácti do dvaadvaceti hodin a v sobotu od osmi do čtrnácti hodin. „Jediná změna byla v tom, že hlasovací lístky pro druhé kolo voleb tentokrát voliči nedostali předem, ale byly k dispozici přímo ve volebních místnostech. Ty zůstávaly stejné jako předtím,“ objasnila vedoucí správního odboru Městského úřadu ve Vyškově Olga Pitelová.

Ta připomenula, že senátní volby se nekonaly v celém vyškovském okrese. „Některé obce totiž spadají do jiného volebního obvodu. Například pověřený úřad Ivanovice na Hané do Senátu nevolil. Ale ve čtyřech obcích, které spadají do jeho správního obvodu, senátní volby byly. Tentokrát se dostavilo pětatřicet procent voličů,“ informovala Pitelová.

Téměř v celém sedmapadesátém okrsku byla volební účast v druhém kole podstatně nižší oproti kolu prvnímu. Například mnozí lidé ze Slavkovska už podruhé k urnám nešli. „Za tyto dva dny se dostavilo zhruba sedmadvacet procent občanů a to je o čtrnáct procent méně než v kole předešlém,“ uvedla vedoucí odboru vnitřních věcí slavkovského městského úřadu Hana Řezáčová.

I voličů z Bučovic a okolních spádových obcí přišlo o deset procent méně. „Lidí se dostavilo během těchto dvou dnů okolo třiceti procent. Abych řekla pravdu, tak jsem to předpokládala,“ objasnila vedoucí odboru vnitřních věcí bučovického městského úřadu Marie Koudelková.
Její kolegyně z Rousínova Jitka Grecová prozradila, že tam voliči jednoznačně upřednostnili Bárka. „Přišlo volit víc než tisíc dvě stě lidí a skoro devět set hlasů získal Bárek,“ informovala Grecová. Přes pět a půl tisíce hlasů odevzdali lidé z Vyškovska, i tam většinu získal Bárek.