Nejen že v čele kandiduje ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Vyškov Petr Hájek, ale na první šestici míst najdou voliči hned pět ředitelů škol a školek, které tam navíc doplňuje pedagog. „To, že jsou na kandidátce, je dáno také jejich aktivitami a komunikací s lidmi. Získávají cenné informace o životě našich spoluobčanů. Jejich práce si vážíme a přítomnost ředitelů mezi zastupiteli považujeme za přínos,“ zhodnotil Hájek.

Ve všech pěti městech se ucházejí o hlasy v čele kandidátek stávající starostové. Jsou to Karel Jurka ve Vyškově, Michal Boudný ve Slavkově u Brna, Jiří Horák v Bučovicích, Jiří Lukášek v Rousínově a Vlastislav Drobílek v Ivanovicích na Hané. Podobný postup je patrný i ve většině menších obcí. „Populární starosta na prvním místě kandidátce samozřejmě pomůže, stejně jako známý člověk, ale je dobré brát zvláště u měst v úvahu, že prvek personalizace je tady nižší než u menší obce. Kvůli počtu zastupitelů, i velkému počtu kandidátů. Váha konkrétního člověka na kandidátce je menší a voliči tak mají tendenci spíše volit stranu nebo koalici než lidi," komentoval politolog Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček.

Pro příklad zastupitelstvo Vyškova má sedmadvacet členů. „Naopak u malé obce, kde jsou jen dvě nebo tři kandidátky, přitáhne populární starosta nebo známý lékař pozornost a je tam celkem vidět," připustil Kopeček. O hlasy se ale budou v regionu ucházet i některé kurióznější osobnosti. Příkladem je Zdeněk Grossmann, dvaačtyřicetiletý muž je emeritním mistrem České republiky v kulturistice. Zaútočí tentokrát z třiadvacátého místa u vyškovské SPD.

V čele kandidátek zabojují také bývalí starostové. Například ve Vyškově to bude kromě zmíněného Hájka také Karel Goldemund, který vede nové hnutí VY. Jedničkou kandidátky občanských demokratů ve Slavkově u Brna je zase Ivan Charvát, který už v čele radnice také v minulosti stál.

Karel Gott Revival Morava

Pozornost poutají známé osobnosti kulturního a společenského života. Jednou z nich je Josef Bouda, který je známý jako zpěvák ze skupiny Karel Gott Revival Morava. Jako stávající zastupitel však tentokrát zaujal na listině "ALTERNATIVA pro zdravý vývoj" až polední patnáctou pozici. „Sám jsem o to požádal. Myslím, že by každý zastupitel měl kandidovat od konce, aby si ověřil, zda ho lidé potřebují, a jestli je jim stále užitečný,“ vysvětlil své rozhodnutí Bouda.

Zapojení osobností z kultury považuje ve volbách za pozitivum. „Roky se pohybuji v kultuře, ale i v dalších oblastech. Díky kontaktům, které mám ze své profese, se nám dařilo organizovat různé programy, besedy nebo propagovat řadu akcí. Instalatér by zase pomohl při řešení havárie na vodovodu, každá profese má své přednosti i limity,“ doplnil zpěvák z Bučovic.

Další kategorií jsou lékaři. Třeba hnutí VY má na předních místech hned tři lékaře. Nejvýše to je na třetím místě Jiří Kubačák, který působí jinak jako primář chirurgického oddělení nemocnice v Prostějově. Dokonce v čele kandidátky "Volba pro město Bučovice" stojí praktický lékař Radovan Válek, který ve městě provozuje ordinaci.

Dlouhodoběji jsou činní také zástupci dobročinných organizací. Voliči tak ve Vyškově zaregistrují ředitelku sdružení PIAFA Janu Podrápskou nebo ředitelku Charity Vyškov Zdeňku Horákovou.

Známé tváře mohou být podle politologa pro někoho důvod, proč dát hlas dané kandidátce. U komunálních voleb však funguje jiný systém, než například u sněmovních. „Voliči mají dvě možnosti. Mohou zakřížkovat danou kandidátku nebo jednotlivé lidi napříč kandidátkami. Je otázka, co to u známých osobností udělá. Můžu jí dát hlas, ale současně můžu křížkovat úplně jiné kandidátní listiny a dané kandidátce se tak přičítá pouze jeden hlas z x," dodal Kopeček.

Volby do zastupitelstev měst a obcí mají letos termín od třiadvacátého až čtyřiadvacátého září. Již tradičně je s nimi spojená také obměna třetiny senátorských křesel, ta se však tentokrát Vyškovska netýká.