Podle politologa Lubomíra Kopečka to způsobuje více faktorů, na Vyškovsku se to týká zhruba čtvrtiny všech obcí. „Ve většině - ne ve všech - případech je zkrátka počet lidí, kteří chtějí kandidovat malý. Pak lze poskládat jen jedinou kandidátku,“ zmínil odborník.

ONLINE VOLEBNÍ REPORTÁŽ ZDE

Jako další častý důvod uvedl osobnost starosty. „Má-li obec po několik volebních období úspěšného starostu, jenž vede kandidátku, obsazující většinu nebo všechny mandáty, případní konkurenti jsou ke kandidatuře demotivovaní,“ upozornil Kopeček.

Nemojany s více než osmi sty obyvateli mají v čele radnice Dalibora Hlavsu, ten také vede jedinou kandidátku "Nestraníci". „Pravdou je, že nás to překvapilo. Spolukandidáty z volební strany jsem před kandidaturou upozorňoval na skutečnost, že k něčemu podobnému může dojít a že od nich očekávám aktivní spolupráci. V minulosti v obci kandidovaly dvě a více stran, naposledy dvě a nyní jen jedna,“ komentoval Hlavsa.

Starousedlíci vymírají a nově přistěhovaní obyvatelé prozatím nemají takový zájem o zapojení do dění v obci. „Já osobně bych uvítal alespoň jednu protikandidátku, abychom měli přehled o tom, jak si lidé naší práce váží a kolik z nich dá naší straně hlas,“ doplnil nemojanský starosta.

close Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout. info Zdroj: Deník zoom_in Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout. Loni tady při zapojení dvou kandidátek dosáhla účast na necelých osmapadesát procent. I v současné situaci nachází Hlavsa určitá pozitiva. „Spatřuji je především ve spolupráci, jednotnosti a ucelenosti při rozhodování o dění v obci. Samozřejmě nastanou situace, kdy zastupitelé budou mít rozdílné pohledy a názory, ale to k tomu patří. Je zapotřebí věci shlédnout ze všech úhlů pohledu a zvážit všechna pro a proti,“ pokračoval starosta.

Jako hlavní negativum spatřuje absenci opozičního názoru. „Někteří obyvatelé budou mít zkreslenou představu, že si budeme prosazovat pouze své zájmy, což samozřejmě nechceme a nebudeme. Na druhou stranu měl každý možnost kandidovat,“ uzavřel Hlavsa.

V Nových Sadech poblíž Vyškova, kde žije méně než sto lidí, je jedna kandidátka s ohledem na malý počet obyvatel obvyklou situací. „Původně jsem se sem nastěhoval na důchod, nakonec ze mě ale místní udělali starostu. Je to u nás taková rodinná záležitost,“ komentoval starosta Jiří Šteflíček.

Podívejte se na kompletní kandidátky na Vyškovsku ZDE

I s jedinou kandidátkou tady ale před čtyřmi lety měli místní o volby zájem, přišlo jich přes osmapadesát procent. Politolog Kopeček přitom vidí právě v absenci konkurence potencionální demotivaci pro voliče. „V případě jedné kandidátky totiž nevzniká žádná soutěž. Již před volbami je jasné, kdo se stane zastupitelem a pravděpodobně i starostou a místostarostou. To je samozřejmě problém. Může to vést k tomu, že klesá zájem vůbec k volbám jít,“ uvažoval odborník z brněnské Masarykovy univerzity.

Pouze v některých obcích podle něj vede k jediné kandidátce takzvaný deliberační výběr. „To znamená, že ještě před podáním kandidátek si kandidáti domlouvají funkce. V důsledku to omezuje soutěživost, jelikož nevzniká konkurence a potenciální kandidáti nekandidují. Daly by se najít i další důvody, ale zmíněné jsou ty hlavní,“ dodal Kopeček.

Obce s jednou kandidátkou:

Bohaté Málkovice, Drysice, Hvězdlice, Kozlany, Krásensko, Křižanovice u Vyškova, Malínky, Milonice, Nemojany, Nové Sady, Podomí, Prusy-Boškůvky, Radslavice, Snovídky, Topolany, Tučapy, Zbýšov.