Například vyškovské Divadlo bez střechy za nimi totiž přichází s novinkou: nastudovanou hrou současného polského dramatika Sławomira Mrożka Šťastná událost. Manažerka Divadla bez střechy Lenka Voráčová ji charakterizovala jako černou komedii.

A podobně hovoří i režisér Divadla bez střechy Tomáš Dorazil. „Je to groteska, která se dívá na svět jako absurdní místo a nutí nás kriticky přemýšlet o smyslu vlastní existence. Přestože ji autor napsal už v roce 1971, má velký přesah až do dneška. Z některých paralel až mrazí. Je to hra o pokřiveném světě, v němž jsou proměny autokracie v demokracii jen povrchní a lidé se stávají pouze drobnou součástkou společenských systémů, přičemž uvnitř zůstávají přirozeně nesvobodní,“ zdůvodnil výběr námětu Dorazil.

Ten přitom neopomněl ani hledisko atraktivity a stravitelnosti tématu pro současného diváka. „Všechny filozofické myšlenky jsou podávány komediální formou, s využitím slovního i situačního humoru, jak ostatně žánr absurdní grotesky vyžaduje,“ připomněl Dorazil.

Nastudování inscenace přitom nebylo jednoduché. „Je to jeden z nejnáročnějších kusů, s nímž jsem kdy pracoval. Hra, u které by měl být pro dramaturga nakreslen červený vykřičník s titulkem Pozor, téměř neinscenovatelné! Právě proto je však pro mne velkou výzvou, inscenovat jen snadné věci by mě zřejmě neinspirovalo. Je to riskantní hra s nejistým koncem a právě to mne láká,“ svěřil se režisér, mezi jehož nejoblíbenější tituly patří hra Divadla bez střechy Patříš mi!.

Doplnil, že zkoušení je náročné i proto, že se divadlo potýká s nedostatkem času zainteresovaných lidí. „Naše dnešní nároky totiž dávno přesahují amatérské divadlo. Nemůžeme existovat na bázi jedné zkoušky týdně na dvě tři hodiny. Naše úspěchy posledních let bývají mnohdy vykoupeny těžkou prací a také téměř absencí času na soukromý život,“ řekl režisér. Komedii Šťastná událost zájemci spatří příští pátek.

Na další, tentokráte tradiční akci, si musejí počkat až do poloviny března. Tehdy v Besedním domě ve Vyškově odstartuje tradiční festival dětských a studentských divadelních souborů Trdlinky pořádaný občanským sdružením Thalia a Městským kulturním střediskem Vyškov. „Letošní ročník přináší jednu velkou novinku. Po dvou letech se na zdejší scéně opět představí domácí divadelníci ze Základní umělecké školy ve Vyškově,“ uvedl ředitel festivalu Lukáš Tvrďoch.

Trdlinky navíc doplní bohatý doprovodný program s originálním námětem. „Letošní téma Ubuntu ulimwengu směřuje do Afriky. Inspirovala nás k tomu spolupráce s Unicefem, jehož některé aktivity budeme na festivalu prezentovat,“ přiblížil Tvrďoch. Africké motivy budou tedy dominovat výzdobě Besedního domu, grafické podobě festivalového bulletinu a tvůrčím dílnám.

Vyškov, Besední dům, pátek 20.2. a sobota 21.2., 20.00 hodin
Drnovice, kulturní dům, neděle 1. března
Divadlo bez střechy, Šťastná událost
režie: Tomáš Dorazil, dramaturgie: Vladimír Golda, scénografie: Radoslav Mesarč, hrají: Dalibor Dufek, Přemysl Hnilička, Alois Kummer, Petr Muzikář, Ondřej Vašíček a Petra Šarhanová