Mezi publikum české premiéry představení Schody pro kočku neusednou od osmé hodiny večerní jen vyškovští diváci. Až z Maďarska se na ni přijede podívat také její autorka Katalina Thuroczy.

„Přijede stoprocentně i s překladatelem, bude to taková delegace šesti lidí,“ prozrazuje dramaturg Divadla bez střechy Vladimíra Golda. Autorčino dílo si u nás zatím podle něj měli možnost vychutnat zhruba před třemi lety pouze brněnští diváci.

Hru pro dvě herečky s názvem Schody pro kočku chtělo podle něj vyškovské divadlo nastudovat už před třemi roky. „Tehdy jsme však neměli představitelky. Od té doby se však situace zlepšila. Před rokem se nám vrátila Adriana Roučková, která začínala ve vyškovském amatérském divadle a poté působila ve Zlíně, Novém Jičíně a v Plzni,“ vypočítává Golda.

Představitelka druhé role, Tereza Procházková, přišla do divadla před rokem. „Původně ji přivedla Ivana Takáčová do divadla Haná a už tam nás silně zaujala. Proto při uvažování o možných představitelkách padl tip právě na ni,“ doplňuje dramaturg. V podobném trendu komorních představení určených právě pro dvojici hereček by navíc chtěli divadelníci pokračovat i dál.

A čím může hra o partnerském trojúhelníku diváky oslovit? „Všechna naše představení stojí na silném příběhu, a právě to by diváky mohlo chytnout,“ uvažuje dramaturg. Po dnešní premiéře si však divadelníci hned tak neodpočinou. „Hned v sobotu vyrážíme do Veverské Bítýšky na pravidelný nepostupový festival s úžasnou atmosférou klidu a pohody,“ líčí Golda.

Vyškované tam letos navíc budou mít opravdu silné zastoupení. „Naše divadlo tam hraje představení Hypnoskop a Schody pro kočku, navíc tam jede soubor Trdla se svou hrou Kuře čtvrtka a divadlo Haná s představením INRI. Bude to zkrátka takový sobotní vyškovský den,“ těší se dramaturg.

Členové Divadla bez střechy mohou navíc atmosféru neformálního setkání divadelníků čerstvě porovnávat i s dojmy z nedávné národní přehlídky amatérského divadla v Třebíči.