„Zatímco minulý rok při svém prvním ročníku byla akce pouze jednodenní, letos ji prodlužujeme na celý týden. Připravujeme se tak na příští rok, kdy se termíny překrývají s oslavami osmi set let od založení Rousínova,“ potvrdil redakci hlavní organizátor festivalu Filip Kolmačka.

Silničáři začali s opravami průtahu Ivanovic na Hané.
Oprava mostu přes Hanou? Budou objížďky i provizorní lávka

PROGRAM FESTIVALU

* Sobota od dvaceti hodin - Zbojník z Hané.
* Neděle od třinácti hodin - Divadelní odpoledne mladých nejmladších herců.
* Úterý od sedmi večer - Setkání pod lípou s hercem Janem Čenským.
* Středa od sedmi večer - Sborový koncert v synagoze.
* Čtvrtek od sedmi večer - Muzikál duchové s Ivanou Jirešovou.
* Pátek od sedmi večer - Tančírna pod lípou.
* Sobota od čtrnácti hodin - Sušilovo folklórní odpoledne.
* Neděle od dvaceti hodin - Muzikálový večer.

Na přípravě akce se podílejí desítky lidí. Zahájí ji zcela nový muzikál Zbojník z Hané, který pro festival napsal umělecký vedoucí rousínovského souboru D.A.V.A David Kříž. „Téma zbojníků jsem záměrně zvolil proto, že náš festival je od letošního ročníku nejen divadelní, ale i folklorní. Chtěli jsme folklorem letošní ročník začít i končit. Pokud však říkám zahájit, myslím to doslovně. Muzikál sice začíná scénou, kterou tvoří lidové písně z Rousínova, ale kompozičně se dále vyvíjí do soudobějšího hudebního jazyka,“ komentoval Kříž.

Stejně tak zbojníci ve hře nepromluví v nářečí Hané. Současný divák by totiž podle Kříže textům v nářečí nerozuměl. „Druhým důvodem, proč uvést Zbojníka z Hané, je skutečnost, že dospělý ansámbl D.A.V.Aků tvoří převážně mladí pánové. Příběh se inspiruje osudem Matěje Ondry z Leskovce, který vedl zbojnickou družinu na Hané v období Třicetileté války. Všechny mužské postavy mají jména členů jeho družiny, ale dějovou linku jsme si samozřejmě dramaturgicky upravili. Nebude chybět napětí, romantické písně a scény. Skutečný Matěj Ondra z Leskovce skončil odsouzením a usmrcením. Jaký konec čeká našeho Zbojníka, si necháváme do poslední chvíle pro sebe,“ zdůraznil autor.

V průběhu příprav ho totiž herci přesvědčili k úpravě závěrečné scény. Pro jaký konec se tedy nakonec rozhodli, bude jasné při premiéře už tuto sobotu. „Jisté však je, že se ansámbl vydává poprvé cestou vážného a dramatického představení. V našem repertoáru totiž do loňské sezóny převažovaly hlavně komedie,“ dodal Kříž.

Při premiérovém večeru se představí Lukáš Oleják, Jan Žáček, Eva Kyjovská, Jakub Libánek, Filip Kolmačka, Jiří Bohuslav, Milan Bubniak, Patrik Hemza, Jitka Modlitbová, Jiřina Posoldová, Adéla Coufalová a další. Délka představení je devadesát minut a odehraje se na nové letní scéně v parku.

Limonádový Joe

„Rádi bychom čtenáře pozvali i na další festivalové dny. V plánu jsou představení jako Perníková chaloupka, Pražský Golem a Limonádový Joe. Široké publikum potěší v nedělním divadelním odpoledni. Dále uskutečníme průvod městem a divadelní piknik v zrekonstruovaném parku u mlýna,“ informoval Kolmačka.

Letní koupaliště ve Slavkově u Brna.
Koupaliště návštěvníky nalákají na masážní chodník i opravené bazény

Na novém pódiu za Záložnou přivítají organizátoři i dva hosty festivalu v podobě herce Jana Čenského a herečky Ivany Jirešové. V synagoze zazní sborový koncert a v parku bude také tančírna. Celý festival vyvrcholí folklorním odpolednem, koncertem slavných filmových melodií a letní nocí.

Festival se uskuteční ve venkovních prostorách. „Připravena je ale zároveň i mokrá varianta v prostorách opraveného kulturního domu Záložna v Rousínově. Více informací naleznou diváci na webových stránkách www.rdffestival.cz nebo webových stránkách Města Rousínov. Těšíme se na příjemné setkání,“ dodal Kolmačka.