Publikace věnovaná rodu Gomperzů bude na pultech knihkupectví před Vánoci.
„Kniha už je v olomouckém nakladatelství Fontána. Vydání sice trochu pozdržela nemoc nakladatele, ale vše je na dobré cestě. Vyjde rozhodně před Vánoci,“ ujistila Říhová.
Hlavní hrdinkou její nové knihy je kdysi slavná operní zpěvačka Karoline von Gomperz-Bettelheim. Ta se provdala za Julia rytíře von Gomperze, jednoho z majitelů zámku v Habrovanech. „Byla to úžasná a nesmírně zajímavá žena. Protežoval ji sám císař František Josef I., byla i oblíbenkyní arcikněžny Žofie. Proslula svým uměním i rozsáhlou charitativní činností,“ připomněla autorka s tím, že baronka Gomperzová je díky svému působení dodnes velmi známá v Maďarsku i Vídni. Zato na Vyškovsku se na ni zapomnělo. I proto se dala Říhová do práce.
Její kniha nazvaná příznačně díky oblíbené květině slavné šlechtičny a zpěvačky v jedné osobě Fialky pro Karolínu však není specializovanou biografií. Podrobně si všímá i osudů dalších členů rodiny Gomperzů. „Překvapilo mě, jak byli soudržní, ledacos bychom se od nich mohli naučit,“ uvedla spisovatelka.
Ta vycházela z dobových dokumentů i vzpomínek pamětníků. „Měla jsem štěstí, že se mi dostala do rukou pozůstalost po sólistovi Františku Bujárkovi, který byl s rodinou Gomperzů v úzkém styku. Když jsem jako mladá učitelka začínala v Habrovanech, často jsem o Gomperzech mluvila s učitelkou Bujárkovou, která se s Karolínou osobně znala,“ vysvětlila autorka.
Ta znovu zdůraznila, že místní toho ani dřív moc nevěděli o slavné operní pěvkyni, která se důvěrně znala i se slavným skladatelem Lisztem. „Bylo jim jen jasné, že se věnuje zpěvu, protože slyšeli, jak si na zámku zpívá. Ale to bylo tak vše. Myslím, že současní čtenáři z Habrovan budou dost překvapení,“ domnívá se Říhová.
Knížku o rozsahu zhruba dvou set stran doprovodí i řada obrazových materiálů. Mimo jiné tam budou snímky rodinné hrobky Gomperzů z židovského hřbitova v brněnských Židenicích.
O novou publikaci už projevila zájem vyškovská knihkupectví. Křest se uskuteční tradičně v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově. Říhová zřejmě tak jako při uvedení svých předchozích děl uspořádá také besedy se čtenáři v Olšanech, případně dalších obcích.
K nejznámějším pracem Jaroslavy Říhové patří Liliová hora věnovaná dějinám kopce s kostelem svatého Martina nad Lulčí a Osud s pečetí rudých vlasů, která se zabývá osudy rodu Přepyských vládnoucího na ivanovickém zámku.