Dvaatřicetiletý Milan Kusala z Vyškova má zkrátka oko umělce. Ač se živí jako vývojový konstruktér, amatérská fotografie je jeho velkým koníčkem.

Za dobrým snímkem není třeba vycestovat do exotických zemí. Kusala dokládá, že atraktivní podívanou nabízí i region.

„Mám rád krajinu i architekturu Vyškovska. Fotograficky zajímavé lokality nabízejí například Letonice, Račice. Například zasněžené Rakovecké údolí nebo podzimní Pařezovice, to je ráj. Na Orlovicku je třeba zase zajímavá rozhledna na Hradisku, kousek dál ve Chvalkovicích větrný mlýn,” vypočítává oblíbená místa Kusala.

Rád má také místní lomy, přehrady, zříceniny.

Že i obyčejný vyškovský rybník Kačák jde vyfotit zajímavě a nově, dokazuje například fotografie Jiná dimenze, se kterou se účastní druhého kola soutěže Fotíme Vyškovsko vyhlášené vyškovskou radnicí. Jednu z kategorií loňského ročníku dokonce Kusala vyhrál.

Autor se neomezuje jen na krajinky, ale hledáček směřuje i na děti, architekturu, dopravní prostředky, sport, stroje a přístroje. Rád vytváří i fotohádanky. Zvláštní slabost má také pro makrofotografii, díky které dokáže zachytit nejen hmyz a květiny, ale třeba i pletivo listů.

Osvěžující jsou i jeho různé kompoziční a barevné varianty vybraných snímků. Tady si pochvaluje digitální technologii.

„Fotit jsem začal ve dvanácti letech. Otec mě ve fotokomoře naučil různé fígle. Jakmile to ale technika dovolila, přešel jsem na digitální fotoaparát, kvůli svobodě v dokumentování. Na zrcadlovce stávalo jedno cvaknutí sedm korun. Díky digitálu se dá hodně experimentovat,” říká Kusala, který rád pracuje například s clonami, časovačem nebo s korekcí expozice.