Lucie Borhyová, Dagmar Havlová, Marta a Kateřina Kubišovy, ale také Karel Gott, Miroslav Horníček či Stanislav Juránek.

Tyto známé tváře mohou lidé až do konce května obdivovat v prostorách příspěvkové organizace Habrovanský zámek, která je Domovem pro osoby se zdravotním postižením. Své dílo tam totiž představuje známý fotograf Jadran Šetlík.

Tento syn Slovinky a českého novináře přijel s rodiči do Prahy v pěti letech. Za dalších osm let se však už opět stěhoval do rodné Itálie. Právě tam také poprvé zmáčkl spoušť fotoaparátu a v patnácti letech potkal svoji první velkou hvězdu, herečku Claudii Cardinale.

I když se ve své profesionální kariéře věnoval všem fotografickým žánrům, srdcovou záležitostí pro něj zůstává právě portrét. „Je pro mne hledáním krásy v nitru člověka,“ vyznává se umělec.

Návštěvníci zámku mají tak každý den od deseti do sedmnácti hodin možnost obdivovat fotografie ze souborů Šetlíkova projektu Galerie Milenia Jadran. Ten podle autora představuje osobnosti, které se zasloužily přínosným způsobem o kulturní, společenský a ekonomický věhlas naší země.

A proč právě prostory Habrovanského zámku? „Při návštěvě výstavy Jadrana Šetlíka v závěru loňského roku jsem ho oslovil a vysvětlil mu, že handicapovaní občané se k jeho dílu takřka nemohou dostat, a zároveň jsem mu nabídl možnost uspořádat výstavu u nás. Po pěti měsících příprav jsme výstavu realizovali,“ vysvětluje ředitel organizace Marcel Funderák.

Výstava, která podle jeho slov zároveň zprostředkovává kontakt zdravé populace s životem postižených, je dobročinná bez nároku na honorář. „Současně jsme s Jadranem touto výstavou otevřeli nový projekt, ve kterém chceme do budoucna veřejnost seznamovat s vynikajícími jihomoravskými osobnostmi ze všech oblastí života. Tak vlastně k již zobrazeným Jihomoravanům Láďovi Kerndlovi a Dagmar Havlové letos přibyl hejtman Stanislav Juránek. Jsme přesvědčeni, že druhý ročník výstavy už představí více Jihomoravanů,“ dodává Funderák.