Sice jí je teprve jednadvacet let, ale už má za sebou víc přehlídek, než mnozí z nás viděli v televizi. Přitom vše začalo vcelku nenápadně. „Líbila se mi práce maminky, která je dámskou krejčovou. Bavilo mě kreslit, malovat, pracovat s keramikou. Jednoduše řečeno tvořit,“ svěřuje se mladá žena.

Protože byla nadaná, navštěvovala Základní uměleckou školu v Ivanovicích na Hané a pak nastoupila na Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně, obor Návrhářství a modelářství oděvů. Teď studuje Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně, obor Design oděvu.

Na vysoké škole tvoří vlastní kolekce. Několikrát ročně představuje své modely v ateliéru vysoké školy, který je k vidění často v Baťově vile ve Zlíně. Účastní se módních přehlídek, výstav, ale své modely ukazuje i na nejrůznějších kulturních akcích. Veškeré modely i samotnou přípravu módní přehlídky si zařizuje sama. „Sama navrhuji modely, šiji je a také sháním modelky,“ říká Hortová.

Mít vlastní módní značku

Kromě módních přehlídek spolupracovala jako kostýmní výtvarnice na studentském filmu Seth. „Jednalo se o snímek s vědeckofantas­tickým zaměřením. Takže jsem tvořila tematické kostýmy. Sice bych se tomu nechtěla věnovat profesionálně, ale každopádně to byla dobrá zkušenost. Dalším podobným projektům, bych se určitě nebránila,“ tvrdí návrhářka.

O své budoucnosti má jasnou představu. Chce vytvořit vlastní módní značku, prezentovat své kolekce, mít samostatné módní přehlídky a hlavně si chce vytvořit osobní klientelu a dělat modely po individuální domluvě. „Osobní kontakt s klientem je určitě tou nejpříjemnější cestou. Velmi ráda spolupracuji s lidmi,“ vysvětuje.

I když už vytvořila řadu modelů, nemyslí si, že by se její tvorba dala charakterizovat několika slovy. Jak sama přiznala, je ještě mladá a v počátcích. „Mám ráda rafinovanost i jednoduchost. Vtipnost v detailu. Oděv je prostě myšlenkovým experimentem. Je jedno, jestli se jedná o šaty nebo triko. Snažím se o přirozené hledání vlastní cesty,“ popisuje svou tvorbu.

Sice teď zmínila šaty, ale ve skutečnosti nemá oblíbený oděv nebo část těla. Nebrání se ničemu. „Výzvou by pro mě určitě byl pánský oděv. Nemám s nimi totiž velké zkušenosti. Většinou navrhuji dámskou módu,“ prozradila na sebe Radka.

Přesto existuje něco, co ji na celé tvorbě baví nejvíc. „Velice ráda vidím lidi ve svých věcech. Těší mě, když se jim moje věci líbí a nosí je,“ přiznává. Samozřejmě ale vytváří i oblečení pro sebe. Občas si něco navrhne a následně i ušije.

Nedokážu přestat

Navrhování modelů je časově velmi náročné a často i psychicky vyčerpávající. Ze začátku je do každého projektu zapálená. Ale ve chvíli, kdy je věc hotová, přicházejí pochybnosti. „Pak si říkám, jestli je to vůbec pěkné. Přemýšlím, jestli se moje modely budou někomu líbit. Takové uvažování člověka posouvá dopředu. S každou kolekcí se člověk učí. Samozřejmě, byly chvíle, kdy jsem chtěla s návrhářstvím skončit. Ale už není den, kdy bych nemyslela na módu a její formy. Sleduji, co mají lidi na sobě a přemýšlím, co bych s tím udělala. Už si nedokáži představit, že bych měla s návrhářstvím přestat,“ tvrdí dívka.

Její obdiv získali hlavně japonští návrháři. „Zbožňuji, jak dokáží vytvořit matematicky dokonalý střih, jak navrhnou rafinované oblečení. Jsou to prostě bohové,“ nebrzdí své nadšení. Konkrétně se jí líbí tvorba návrhářů Issey Miyake, Yohji Yamamoto, Rick Owens, Martin Margiela, Alexander McQueen, Victor a Rolf. Z českých je to například Jakub Polanka, Liběna Rochová, Denisa Nová, Muset fashion.

Každý potřebuje inspiraci a Radka ji hledá všude možně. „Inspiruji se v módních trendech, u módních návrhářů, ale i v architektuře, designu obecně, malbě nebo třeba grafice,“ vypráví.

V září odjíždí na studijní pobyt do Polska, takže jí to na chvíli pozastaví všechny projekty. Momentálně se například podílí na vytvoření studentského obchodu, kde by se prodávaly jejich modely. Do budoucna by se pak chtěla prezentovat na výstavě Design blok, která se koná jednou za rok a kde se prezentují různé značky.

Radka Hortová se v prostředí módních přehlídek pohybuje i v době, kdy zrovna neprezentuje své vlastní modely. Vypomáhá jako garderobiérka a obléká modelky. Jak sama říká, neustále sbírá zkušenosti.

MILADA ZEMANOVÁ