"Knize pracovně říkáme sborník, v podstatě je to však taková malinká monografie," říká její autor a ředitel knihovny Vladislav Raška.

Podoba publikace přitom měla být podle něj původně úplně jiná. "Ke stoletému výročí jsem totiž před deseti lety sepsal zhruba desetistránkovou historii knihovny. Říkal jsem si, že k tomu připojím tři další články, propojím to nějakým odstavcem, vystužím to fotografiemi a tím se dostanu na nějakých padesát stránek. Strávím nad tím jeden dva večery a brožura bude raz dva hotová," líčí Vladislav Raška.

Z plánovaných dvou večerů se však nakonec staly tři měsíce pilné práce. "Dal jsem se do práce a z archivu jsem si přivezl všechny materiály. Byla to slušná kopa čítající asi deset centimetrů na výšku. Když jsem je začal zpracovávat, uvědomil jsem si, že do těchto dějin už se zřejmě nikdo hned tak nedá a všechno, co vynechám, už asi těžko někdo napraví. Knihu jsem tak stále vylepšoval a vylepšoval a výsledkem je více než stostránková publikace o dvaceti kapitolách," popisuje Raška.

Podle svých slov se do ní jako autor snažil z dostupných materiálů dostat veškeré dějiny knihovny. "Některé materiály však už naopak nejsou k dispozici, proto je například meziválečné období v knize zachyceno poměrně málo," říká autor.

Kromě zpracovávání archivních materiálů a sepisování navíc došlo také na ověřování událostí a na zpovídání pamětníků. "Zajímavé přitom je, že byť jde o události poměrně nedávné, není si na ně nikdo schopen najednou vzpomenout. Příkladem je třeba velká havárie kotelny v Katolickém domě na počátku osmdesátých let. Všichni ji sice zažili, ale nikdo už nedokáže s určitostí říct přesný rok," mluví o zdánlivých maličkostech Raška.

S výsledkem jeho práce se první čtenáři a posluchači seznámí ve středu od šestnácti hodin. "Knihu slavnostně uvítáme a pokřtíme. K polévání vínem ale určitě nedojde, obou těchto artefaktů si totiž vážím natolik, že je nebudu míchat dohromady," doplňuje s úsměvem.

Vzpomínkový večer však nebude pouze ve znamení úryvků z knížky. "Návštěvníkům stručně nastíním historii knihovny. Dojde i na promítání dobových fotografií a pohlednic, které zachycují přehled budov, ve kterých knihovna sídlila. Zaměřit se chci hlavně na nejstarší historii, řekněme do období druhé světové války," vysvětluje ředitel.

Návštěvníci však nepřijdou ani o ukázky ze současnosti. "Promítneme jim totiž kousek videopořadu o Noci s Andersenem, kde najdou doposud nezveřejněné noční záběry této budovy," dodává.