Takové hraní dá ale pořádně zabrat. „Už dvě noci jsem se nevyspal,“ směje se kapelník Podboranky z Uhřic Radek Veselý.

Ale místo do peřin musí do práce. Hudbě se věnuje jen pro radost. Živí ho malířská a natěračská živnost.

„Jsem naprostý samouk. Naučil jsem se hrát na trubku od otce už jako kluk. Teprve později mě poučil Karel Grim, kapelník uhřických hasičů. Se skupinou jsme začínali jako šestnáctiletí kluci. A dnes už Podboranka hraje dvaadvacet let,“ kroutí skoro nevěřícně hlavou Veselý.

Podboranka s kozlanskou Voděnkou jsou jediné dechovky na Vyškovsku. „A Voděnka se vlastně vydělila z Podboranky sedm let po jejím založení,“ podotýká se smíchem hudebník.

Svým složením je Podboranka klasická malá dechovka. Kromě kapelníka, jediného uhřického rodáka, v ní hraje dalších jedenáct členů: na trumpetu Vladimír Řihák, na tenor Zbyněk Machala, baryton drží Karel Mikulenka, klarinety jsou doménou Radomíra Strašáka a Blahoslava Franka, na trombón hraje Luboš Pištělák, na melafon Arnošt Kučera, na tubu Lukáš Novotný a na bicí benjamínek, sedmnáctiletý Martin Dvořák.

Jedinou ženou v kapele je zpěvačka Marcela Franková. Zpěvák Josef Kolfík je ve svých sedmačtyřiceti letech nejstarším členem souboru. Do Uhřic všichni dojíždějí z okolních obcí, z Vyškova a také až ze Šardic.

„Uhřice už spadají do kyjovského regionu, a tak na hodových zábavách a plesech vystupujeme v kyjovských krojích. Společenské obleky si bereme na menší akce, jako jsou svatby a narozeniny. Tam také hrajeme jen v malé „sedmičkové“ sestavě,“ představuje skupinu Veselý.

Repertoár kapely tvoří převážně skladby slováckých autorů, ale i písničky z Čech. „Poslední dobou se pustil do skládání Karel Mikulenka. A některé písně už mu vyšly i na cédéčku, například Náladová,“ chválí kolegu kapelník.

Celkem vydala dechovka zatím dva hudební nosiče. Nejnovější je z roku 2005 s názvem Podboranka z Uhřic 20 let, které vzniklo u příležitosti dvacátého výročí vzniku kapely. V roce 1999 nahrála živý koncert na cédéčko s názvem Podboranka vyhrává. Zcela poprvé bylo možné skupinu slyšet na albu Nečaruj, na kterém se podílela čtyřmi skladbami.

Vyškováci mohou Podboranku z Uhřic slyšet na promenádním koncertu na Masarykově náměstí šestadvacátého července a třiadvacátého srpna vždy v sedmnáct hodin.