Chlapci zazpívají pod taktovkou dirigenta Lukáše Jindřicha, který vyškovský ZpívejFest otvírá už potřetí. Poprvé s dětským pěveckým sborem Bambini di Praga, podruhé s ženským sborem Cancioneta Praga. „Přijede nás kolem dvaadvaceti. Lidé se můžou těšit na průřez naším repertoárem, podle nás jde o to nejlepší, co můžeme nabídnout. Návštěvníci si poslechnou jak sakrální hudbu, tak i modernější. Několik chlapců účinkuje v představení Richard III., i z něj něco zazní," slíbil Jindřich.

Kromě sboru z Královéhradeckého kraje vystoupí během festivalového týdne i ty z Německa, Maďarska a Slovinska. Chybět nebude ani vyškovský Motýlek. Ten jako jediný vystoupí v raně barokním hřbitovním kostele.

A to kvůli rekonstrukci Hřbitovní a Cukrovarské ulice. „Hledali jsme varianty, jak to udělat, aby byl kostel vytížený co nejméně. Jiné sbory jsme tak přesunuli do Besedního a Sokolského domu," přiblížil umělecký ředitel ZpívejFestu a sbormistr Motýlku Aleš Musil.

Některé sbory jsou už ve Vyškově stálicemi. „Například účinkující z Döbelnu zavítají na ZpívejFest potřetí. Stejně jako maďarský Aurin, který vyškovští posluchači vždy ocenili nadšeným potleskem," připomněl organizační ředitel festivalu Stanislav Kolařík.

Koncertními prostory pro večerní sborová vystoupení jsou tři vyškovské kostely a pustiměřský chrám. Právě v sakrálních památkách zazní především duchovní repertoár. „Dopolední koncerty, určené zejména pro žáky škol, pak nabídnou spíš regionální a populární skladby," přiblížil Musil.

ZpívejFest v památkách

Kostel Nanebevzetí Panny Marie Vyškov

∙ neděle 19.00

Český chlapecký sbor (Hradec Králové)

∙ čtvrtek 19.00

Dívčí sbor Aurin (Kecskemét, Maďarsko)

Hřbitovní kostel Panny Marie Vyškov

∙ pondělí 19.00

Dětský pěvecký sbor Motýlek (Vyškov)

Chrám svatého Benedikta v Pustiměři

∙ úterý 19.00

Pěvecký sbor Gymnázia Zoltána Kodálye (Székesfehérvár, Maďarsko)

Kostel Nejsvětější Trojice v Dědicích

∙ středa 19.00

Dívčí sbor Gymnázia Celje – Center (Celje, Slovinsko)