Reportáž

Stejně jako na obloze, tak ani na tvářích diváků nebylo jediného mráčku. I když podle pořadatelů k tradicím festivalu patří většinou deštivé počasí.
Sobotní odpoledne v Křenovicích ovládá šestý ročník folku, country a bluegrassového festivalu Křenovický Rakovec v místním areálu Orelská. Spolu s obecním úřadem ho pořádá taky soubor Křenováček, křenovičtí hasiči a skupina Careta.

Diváci netrpělivě očekávají brněnskou skupinu Kamelot. Zpěvák Roman Horký ve svém vystoupení s kapelou nevynechal nejznámější hity jako Zachraňte koně nebo Honolulu.

Na programu je spousta dalších skupin, například Folkový Hrnek a bluegrassová kapela Goodwill z Ostravska.

Nedělní odpoledne se nese v duchu třiadvacátého ročníku folklórního festivalu Pod křenovskó májó. Mezi návštěvníky září rozmanité kroje účastníků lidových souborů. Lidé různých generací postávají hrdě v krojích, největší pozornost přitom vzbuzují ti nejmenší. Po půl třetí odpoledne zaznívají první tóny cimbálu, houslí a fléten, které odstartovaly festival jednoho z největších folklórních žánrů v regionu.

Jako první jsou na řadě a hned v úvodu září dětské soubory Křenováček z Křenovic a Malá Jasénka ze Vsetína. „Je to nádherné. Sama jsem děti v souboru vedla. Teď jsem na mateřské dovolené a přišla jsem našim fandit,“ svěřuje se například Eliška Vildová. Na festival přivedla i svého potomka.

„Chodím na přehlídku každý rok. Vystupují tu moje děti i moje vnoučata. Znám zákulisí příprav. Je to těžká práce a obrovská starost. Smekám před organizátory a účinkujícími klobouk,“ neskrývá obdiv Jiří Lázniček. Dodává, že dřív Křenovické doprovázel na housle.

Ze souborů s dospělými účinkujícími se předstauje Křenovák z Křenovic, Břeclavan z Břeclavi a Trnka z Vyškova. „Jsme rádi, že nám vyšlo počasí. Dneska slavíme poměrně významná výročí a z velkého počtu návštěvníků máme opravdu upřímnou radost,“ pochvaluje si zase ředitelka festivalu Regina Kokešová.

Lea Navrátilová