Olga, Máša, Irina a Andrej. Čtveřice sourozenců, kteří po smrti otce hledají své místo v životě. Každý sám. „Postupně ztroskotávají jeden za druhým totálně na všem," představuje režisér druhý kus loni vzniklého komorního Studia Divadla Haná.
Hořká komedie pro čtyři ženské a čtyři mužské role reflektuje velmi aktuální témata, jako je život na sociálních sítích a s ním spojené virtuální vztahy, nabídku kurzů, po jejichž absolvování člověk povede dokonalý, vyrovnaný život. Řeší otázku feminismu, rodinného života, výchovy dětí, diet. A samozřejmě kouření. „Kuřačky nikdo nechce," snaží se v úvodu vštípit moderní intelektuálka Olga svojí temperamentní sestře Máše. Ta neustále hledá dokonalý vztah na různých seznamkách a tráví skoro všechen čas na sociálních sítích.
V roli nejmladší sestry Iriny, ambiciózní studentky, která odmítá jít ve šlépějích svých starších sourozenců, se divákům představuje Iva Lajdová. Režisérka Tří z Fimfára, jež bylo prvotinou Studia Divadla Haná. „Jako herečka se cítím dobře, nejsem tolik nervózní, protože mám přece jen méně odpovědnosti. Ale tím nechci říct, že se mi role režisérky nezamlouvala," konstatuje Lajdová.
Mužské role jsou v Kuřačkách upozaděné. Snad až na Andreje. „To je bratr tří sester, který si přivede domů nastávající manželku Natálii. A ta z něj po svatbě udělá muže v domácnosti. Hraje se mi to skvěle, jako každé představení," přibližuje svou roli David Plášil.
Naposledy ho diváci pod taktovkou Tomáše Dorazila mohli vidět zhruba před dvěma lety v muzikálu My Fair Lady, který Divadlo Haná připravilo ke stopadesátému výročí založení. Tam byl komparzistou. „Měl jsem čtyři malé role, tady už je toho víc. Na Andrejovi se mi líbí, že se v průběhu představení vyvíjí, má několik poloh. Na začátku jde o sebejistého člověka, který vyčítá svým sestrám, že stále žijí v tradicích, jež zavedl otec. Chce být moderní. Proto si také našel Natálii. Ta ho ale dostane do stavu, kdy rovněž začne uctívat tradice a v podstatě přestane žít," dodává Plášil.
Jeho osobnost Natálie ubíjí příšernou touhou po čistotě nebo komicky a zároveň děsivě působícím puntičkářstvím. V podstatě stejně působí celá její postava pohybující se po jevišti v nevkusném leopardím oblečku, jíž sestry od počátku opovrhují. Nicméně i do jejich životů výrazně zasáhne.
A ačkoliv herci podle svých slov při představení udělali několik chyb, diváci odcházejí s úsměvem na rtech. Příjemně překvapená je třeba Gabriela Kubinská. „Líbilo se mi to, jde o povedenou sondu do života dnešních lidí. Bavila jsem se," komentuje. Na druhý den by se ale měl úsměv z tváří diváků vytratit. „Hra by podle Čechova měla v průběhu představení vyvolat smích, nicméně po ní má člověk přemýšlet a na druhý den být v depresi z toho, jaký vede život," uzavírá Dorazil.
V únoru čekají soubor ještě dvě reprízy. Poté chystají pauzu. Nejdřív se s Kuřačkami opět představí příští rok.