Jedna z nejznámějších českých klezmerových hudebních skupin, prostějovský Létající rabín, vystoupí ve čtvrtek čtyřiadvacátého ledna od devatenácti hodin v Besedním domě ve Vyškově. Předvede nejen tradiční klezmerskou svatební hudbu, ale i židovské písně v Jidiš a melodie ze světoznámého muzikálu Šumař na střeše.

„Původní klezmeři byli potulní muzikanti, hrající před dvěma, třemi sty lety na svatbách i při jiných svátcích. Hráli melodie, které se ze synagog dostaly do uliček štetlů. Doba se změnila, mnozí odešli za oceán. A po čase se z Ameriky klezmerová hudba vrátila tam, odkud vzešla,“ vysvětlil kapelník Bohumil Stoklasa.

A tyto melodie, pro našince tak svérázné a exotické, se zalíbily několika kamarádům z Prostějova a založili klezmerskou kapelu. Létající rabín se zařadil po bok dalších, podobně úzce specializovaných skupin, jako například Adash, Ester, Chesed, Klec, Marion či Mišpacha.

Typický klezmer byl založený na instrumentální improvizaci smyčcových nástrojů, cimbálu a bubnu, postupně se přidaly nástroje dechové. Také Létající rabín se postupně vytříbil na čistě akustické složení, bez elektrického proudu. Výrazově je bližší svým předchůdcům z dávných století. „Chceme hrát hudbu přirozenou, hudbu pro lidi, tak jako klezmeři v malých štetlech. V naší nové akustické formě to klezmerovské hudbě svědčí,“ je přesvědčený Stoklasa.

Na flétnu hraje Jana Dosedělová, na klarinet Vojtěch Pospíšil, na akordeon Miroslav Ondra a na housle a violu Vojtěch Peštula.

Klezmerová hudební skupina z Prostějova vznikla v roce 2001 s původním názvem Klezmer quartet. Od roku 2002 vystupuje pod novým názvem Létající rabín. Na kontě má již celou řadu koncertů a dvě CD. Na festivalu Zahrada 2006 získala první místo a ve vyhledávací soutěž Colours Talents 2006 získala místo druhé.