Podle většiny Vyškovanů byla loni, co se týká hluku, akce snesitelná. Našly se ale lokality, kde byla produkce slyšet hlasitěji, než byli lidé ochotní snášet. Vadila zejména nedělní produkce, která se ozývala například až v ulici Otakara Jaroše, Na Vyhlídce, Bratří Honů a v Křečkovicích. „Myslím, že poslední den přidali na hlasitosti. Kolem jedné ráno jsem volala strážníkům," uvedla tehdy Eva Schwartzová z ulice Bratří Honů.

Radnice se proto rozhodla s organizátory vyjednat jiné podmínky konání. „Vymínili jsme si, aby hudební produkce neprobíhala v neděli večer. Festival tedy skončí v sobotu. Dojde také ke zmenšení pódia a snížení výkonu aparatury. Vyškov by tedy měl produkci pocítit ještě méně než při minulém ročníku," sdělila mluvčí Vyškova Dana Ryšánková.

To ostatně potvrdil i člen pořadatelského týmu Tomáš Kolkop. „Vše by se mělo odehrát v podobném duchu jako loni. Očekáváme přes tři tisíce návštěvníků. Organizace bude podobná. Minule to proběhlo v klidu, tak věřím, že ani letos nemusí mít obyvatelé žádné obavy," řekl Kolkop.

3 500návštěvníků očekávají pořadatelé festivalu Pod Parou. Ten se bude na letišti v Marchanicích konat podruhé.

Na to mimo jiné dohlédnou i vyškovští policisté. „Nebudeme suplovat pořadatelskou službu, o klid v areálu se pořadatelé postarají sami. My se kromě veřejného pořádku zaměříme i na dozor na silnicích," zmínila policejní mluvčí Alice Musilová s tím, že co se týká rušení nočního klidu, respektive hlasité produkce, to je v pravomoci strážníků.

Jak ale upřesnil zástupce jejich velitele Petr Urban, akce se koná na letišti, které je mimo Vyškov. Navíc majitelem je soukromník, který plochu pořadatelům pronajímá. „Lidé si představují, že snad přijdeme a vypneme reproduktory. Tak to ale nefunguje a nejde," vysvětlil Urban. Loni však hluk v místě měřila hygiena. S negativním výsledkem.

I strážníci nicméně budou stejně jako policisté v pohotovosti. Od středy plánují posílit hlídky. A to ve dne i v noci. „Jedna bude přímo u letiště a jedna u centra města. Navíc bude zajištěný i dohled na kamerovém systému, který může operativně hlídky vyslat do míst, kde to bude potřeba. Loni ale akce až na drobné incidenty proběhla v klidu, takže doufám, že to tak bude i letos," věří Urban.

Jeho slova potvrdila i Ryšánková.

CHOVALI SE SLUŠNĚ

Připomněla, že pořadatelé loni připravili účastníkům v areálu dostatečné zázemí tak, aby nemuseli houfně opouštět letiště. „A ti, kteří se ve městě v menším počtu objevovali, se chovali velmi dobře. Punkeři respektovali pokyny policistů i vyškovské zvyklosti. Zaznamenali jsme dokonce řadu překvapených reakcí v pozitivním slova smyslu od samotných Vyškovanů, kteří slušné a často i příjemně komunikativní chování punkerů oceňovali," uvedla mluvčí.