„Pojďte se všechny zaregistrovat,“ vyzývá jedna z nich a společně odcházejí do budovy a zvou mě dál. Tam ženy sepisují seznam všech účastnic a koštují burčák.

Ponorková bitva a dechovka

Poté se chystají vyjít před úřad, kde už na ně čeká skupina nedočkavců, kteří je chtějí v průvodu doprovodit na hřiště. „U nás jsou do toho hodně zapálení. Minulý týden tady měli hasiči pozvané lidi z Brna a dělali ponorkovou bitvu a měli tady další hračky na ovládání. Příště tady má být lampiónový průvod nebo dechovka,“ chlubí se jedna z místních, která přišla průvod také podpořit.

To už ale ovocné ženy vycházejí a povzbuzovány veřejností se přesouvají ke hřišti. Cestou zpívají písně jako Šel zahradník po zahradě s motykou a podobně. Za velkého potlesku potom přicházejí na hřiště, kde tancují kolem kaluže a zpívají. Lidé, kteří přišli až na hřiště tedy mají také možnost si stylově oblečené ženy prohlédnout.

Poté jedna z pořadatelek vyhlašuje, že v místnosti u hřiště jsou připraveny ovocné dobroty, které veřejnost může ochutnat. A začíná jmenovat všechny druhy jako jsou dorty, šátečky, lívanečky s ovocem, různé druhy řezů a samozřejmě jména šikovných kuchařek.

Ovocná radost

Vydávám se tedy s ostatními na ochutnávku. Lívanečky s tvarohem, ovocnou marmeládou a ostružinami se přímo rozplývají na jazyku. Velmi chutné jsou i další sladkosti a dobroty z ovoce.

Pozitivní ohlas mohou pořadatelé slyšet i od ostatních návštěvníků. „Už čtvrtým rokem si místní připravili tuto akci. Vždycky je ale pořádaná trošku jiným způsobem. Minulý rok nebylo tématem ovoce, ale česnek, cibule a brambory. Pokaždé má akce velký úspěch. Je to moc dobré. Nejvíce mi chutnají banánky v čokoládě a kakaový řez s kokosem. Moc se mi také líbí, jak mají nazdobené dorty. Jestli budu mít příští rok čas, ráda bych se do této akce také zapojila,“ svěřuje se mi místní Jana Setínková.

VÍCE SE DOČTETE V PONDĚLNÍM VYDÁNÍ VYŠKOVSKÉHO DENÍKU ROVNOSTI.