„Vyrážíme, kapela čeká,“ zahajuje vycházku do přírody předseda občanského sdružení Drnka Pavel Klvač jdoucí v čele hloučku asi padesátky lidí.

Reportáž

Skupinka se podle něj s tou loňskou zdaleka nedá srovnávat. „Vloni jsme měli asi tři sta účastníků. Z Brna se vypravily dva autobusy. Už jsme byli nahoře u Žump a ocas byl ještě v dědině. Letos jsme to pojali komorně. Žádný autobus z Brna jsme nevypravili, ale i tak několik obyvatel přijelo na vlastní pěst,“ vypráví cestou Klvač.

U bažin už čekají manželé Šánovi z vyškovské kapely Koňaboj a krátce po příchodu všech účastníků je vítají zpěvem. To už taky teče proudem slivovice. A není divu. Celou cestu fouká studený vítr a mnozí poutníci jsou promrzlí na kost.

Podle Klvače však s sebou Drnka nebere kořalku jen na zahřátí. Její význam má hned několik rodin. „Velkým boomem začínají být nejen ekologické, ale i těch lokálních. Ty necestují přes celou zeměkouli, ale jsou vypěstované a spotřebované přímo v místě. Takže tak propagujeme za prvé místní produkci. Za druhé je to kulturní tradice,“ popisuje předseda občanského sdružení.

A v neposlední řadě jde o rituál, který Drnka dodržuje už od prvního ročníku pouti v roce 2001. Jde prý o symbolický přípitek na oslavu Matky přírody.

Všechny, kteří došli až k Žumpám, Klvač pozval na vernisáž výstavy místního fotografa Zdeňka Tichého do drnovického kulturního domu. Návštěvníci obdivovali snímky, většina z nich zavítala i do odlehlé místnosti plné vína, zákusků a spousty dalších pochutin.

Víc v pondělním vydání Vyškovského Deníku