Pro obraz netradiční velikosti o rozměrech téměř tři krát čtyři metry si žáci zvolili techniku olejového pastelu. „Jde o týmovou práci, kde žáci pomocí čtvercové sítě obraz zvětšují. Každý žák zvětšuje zadanou část, části se sestavují a nakonec vytvoří společné dílo,“ vysvětluje učitelka výtvarné výchovy Eva Vlčková.

Podle pedagogů se tímto způsobem žáci devátých tříd se svou základní školou rozhodně neloučí poprvé. „Děti si prostřednictvím této kolektivní práce prohloubí nejen zkušenosti v oblasti dané výtvarné techniky. Zejména si ale vyzkouší práci ve skupině, umění komunikace, schopnosti analýzy i představivosti, které jsou pro vytvoření takové práce nezbytné,“ popisuje klady společné práce Vlčková.

Školní galerie se díky tomuto postupu rozrostla o další velkoformátové dílo. Vystavené obrazy přitom nejsou určeny pouze zrakům žáků a učitelů. Přijít se podívat a pokusit se historikům umění pomoci najít odpověď například právě na otázku, proč se Mona Lisa usmívá, může podle učitelů také široká veřejnost.

Komu by však jeden úsměv Mony Lisy nestačil, pro něj je do osmadvacátého dubna připravena výstava ve vyškovském hřbitovním kostele. „Putovní expozice nese název Mona Lisa po pěti stech letech a její vernisáž jsme naplánovali na dnešní sedmnáctou hodinu,“ vysvětluje Milena Večerková z pořádající komunitní nadace Tři brány.