Zelená pelerína se zlatou strojovou výšivkou pro slavnostní příležitost se Sýrie, tyrkysové šaty džellába ze zlatou bordurou pro běžné nošení z Maroka, zlatočervené a fialové domácí šaty z Palestiny, Libanonu, Egypta. Vše v jasných barvách, plné bohatých třpytivých výšivek.

Tyto oděvy jsou součástí výstavy o kráse arabské ženy ze Středomoří, která se koná v Muzeu Vyškovska ve Vyškově. Ukazuje, jak rafinovaně si ženy z Orientu dovedly přizpůsobit přísná pravidla, jež jim tamní společnost předepisuje.

„Expozice si klade za cíl také smazat stereotypy, se kterými si Evropané ženy z Blízkého východu spojují. Když se řekne arabská žena, většina lidí si představí neforemnou postavu zahalenou v černém od hlavy k patě, případně břišní tanečnici nebo harém. Skutečnost je ale mnohem pestřejší,“ řekla pracovnice vyškovského muzea Petra Minářová.

Na Blízkém východě a v severní Africe po dlouhá staletí bok po boku existují tři hlavní světová náboženství, a to judaismus, křesťanství a islám. Vzájemně se prolínají arabská, perská, turecká, arménská a evropské kultura. Tato barvitost se odráží i v módě.

Přesvědčit se o tom mohou zájemci v muzeu do konce března. Výstava je přístupná od pondělí do pátku od osmi do šestnácti hodin, v sobotu a neděli od deseti do dvanácti a od čtrnácti do šestnácti hodin.

Úvodní část doplněná starožitnou vodní dýmkou zachycuje orientální ženy devatenáctého století. Většina prostoru je však věnovaná současné módě. „Nejvzácnějším exponátem jsou palestinské svatební šaty z počátku dvacátého století. Bylo zvykem, že si nevěsta musela do výbavy vyšít dvanáctery šaty, na každý měsíc jedny. Tak prokazovala svou zručnost,“ dodala Minářová.

I tyto tmavé šaty jsou zlatě vyšívané od krku až k patě. Vzácný je i materiál. Samet se nosil jen při zvláštních příležitostech. „Nejsou to předměty vytažené z muzejních depozitářů, ale nošené šaty v současnosti nebo v nedaleké minulosti. Autorky projektu Sabina Dvořáková a Béatrice Maaloufová je vypůjčily od přátel a známých,“ zdůraznila pracovnice muzea.

Středobodem expozice je osm hlav, které přitáhnou první pohled každého návštěvníka. Autorky na figuríny naaranžovaly nejrůznější šátky, plachetky a závoje. Expozici doplnily i dalšími předměty pro krásu ženy z Orientu naprosto nezbytnými jako depilační prostředky, oční stíny a hena.
Projekt vzniknul za podpory Společnosti česko-arabské, která v České republice působí od roku 1991. Jejím cílem je seznamovat českou společnost s historií a kulturou arabských zemí.