Na výstavu pod širé nebe se do Zahrad pod Petrovem od pondělka znovu vydají Brňané. Panely představí architekturu kostelů v Brně a okolí. „Výstava může být nejen zpestřením času stráveného na Petrově, ale také inspirací na výlety po širším okolí Brna,“ řekl ředitel Diecézního muzea v Brně Martin Motyčka. Venkovní prostory muzeí a galerií otevřely díky rozvolnění opatření proti koronaviru.

Pro podklady k toulkám v příhraničí si od pondělka přijdou lidé do Muzea naftového dobývání a geologie v Hodoníně. „Venkovní části jsou přístupné neustále. Od pondělka už ale budeme na recepci a když někdo přijde, tak ho vybavíme mapou, nasměrujeme, poradíme," poznamenal zakladatel a ředitel muzea Stanislav Benada.

Například tyto prvotisky z druhé poloviny patnáctého století zdigitalizují zástupci Moravské zemské knihovny, Muzea umění Olomouc a Knihovny Akademie věd ČR. Foto: Deník/Barbora Peštálová
Zpřístupní vzácné knihy: digitalizují prvotisky z 15. století z Brna, podívejte

Už o víkendu otevřeli zástupci brněnské Moravské galerie venkovní areál Jurkovičovy vily. „Bohužel nemáme vysloveně venkovní expozice, ale otevřeme alespoň zahradu Jurkovičovy vily. Další budovy v centru bychom rádi otevřeli přímo v týdnu, kdy to opatření dovolí," sdělila mluvčí galerie Alena Ochrymčuková.

Pro některé instituce v kraji se ale nic nezměnilo. „Rozvolnění nás nijak neovlivní. Venkovní areál je obrovský a volně přístupný a expozici zpřístupnit nemůžeme,“ vysvětlila ředitelka Slovanského hradiště v Mikulčicích na Hodonínsku Gabriela Dreslerová.

Zůstávají otevřené i venkovní prostory brněnského Špilberku. „Po venkovním areálu celého Špilberku se mohou návštěvníci pohybovat, historický exteriér je jim zcela k dispozici," sdělila mluvčí hradu Alena Šedivá. Už jen do neděle si na dělovém bastionu hradu lidé prohlédnou výstavu Kam kráčíš, Brno?.

Vida až za týden

Zřejmě až za týden se návštěvníci vydají za venkovními exponáty do brněnského Vida centra. Expozici totiž ještě rekonstruují a hotovo bude koncem dubna. „Doplňujeme další stromy, aby vznikla odpočinková zóná. Připravené budou také nové interaktivní exponáty na takzvaném vodním ostrově,“ poznamenala mluvčí centra Hana Laudátová. V areálu přibude také pódium na představení s pokusy nebo bosý chodník.

Na návštěvu Vida centra se těší třeba Lenka Dufková. „Určitě s rodinou vyrazíme. Doma je to nuda, ale týden to ještě zvládneme. Snad se situace nezhorší,“ řekla žena.

Vizualizace brouka v barvách Brna.
Brouk Brňák: na jaře pokračuje městská galerie, prohlédněte si díla

Až na další balíček rozvolňování čekají také zástupci brněnské vily Tugendhat. „Samotnou zahradu otevírat nebudeme. Pak se připojíme a otevřeme ji i s technickým podlaží, kde jsou výstavy,“ uvedl mluvčí vily Petr Dvořák.

Venkovní prostory skanzenu Strážnice na Hodonínsku si návštěvníci projdou zřejmě první květnový den. „Tehdy začínáme sezónu. V týdnu se rozhodneme, jak to bude. Předpokládám, že lidem umožníme návštěvu venkovních částí skanzenu za snížené vstupné,“ zvažoval ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Martin Šimša. Od května plánuje otevřít také bylinková zahrada ve Valticích nebo zoo v Sedleci na Břeclavsku.