Oblíbené kapely, teplé počasí, vychlazené pivo a soutěže. Pro mnohé lidi jsou tohle čtyři věci, které neodmyslitelně patří k vyškovským letním hudebním festivalům. Počet jejich návštěvníků se sice počítá spíš ve stovkách, právě to ale všem vyhovuje. Na první z nich se lidé můžou těšit už na konci května.

Sezonu zahájí 31. května pátý ročník festivalu Žán z Vážan. Událost bude poprvé dvoudenní, počet účastníků si proto pořadatelé netroufají odhadovat. O masy lidí ale nestojí. „O tisíce účastníků nemáme zájem a ani na ně nemáme kapacitu. Naše koncepce je úplně jiná než třeba bývalého Music Shocku nebo současného majálesu," vysvětlil organizátor festivalu Tomáš Omelka.

Vzhledem k dvoudennímu programu se návštěvníci můžou těšit i na zvučná jména. Vystoupí například Záviš, Metropolice, Dark Gamballe nebo Sto zvířat. „Vstupenky můžou zájemci pořídit už teď za dvě stě padesát korun v infocentru ve Vyškově, obchodě s jízdními koly Veus nebo nově i v brněnském Indies," vyjmenoval Omelka. Na místě potom budou lístky o čtyřicet korun dražší.

Týden nato naváže na festival další akce. Křenovický Rakovec se koná 8. června na sokolském hřišti. Jedná se už o jedenáctý ročník festivalu, který představí účastníkům plejádu místních i přespolních kapel, jako jsou například Careta, Sakrapes, Pepa Barbet a Sešup, Passage, Ivan Hlas Trio nebo Pozdní sběr.

Na své si letos přijdou i vyznavači silných strojů. Milovníkům motocyklů se letos v létě v regionu nabízejí hned tři motorkářské akce. Mezinárodnímu motorkářskému srazu v Holubicích, Kanálové stoce, bude letos patřit termín od 13. do 16. června. „Nebude chybět doprovodný program jako soutěže o nejlepší tetování nebo Miss mokré tričko," lákal jeden z pořadatelů Miloslav Švábenský.

Na akci vystoupí kapely Zylwar, Iron Maiden revival nebo třeba Headfire. Vstupné je na celý víkend stanovené na 250 korun, samostatný pátek na 150 korun, stejně jako sobota.

Událost si podle svých slov nenechá ujít ani Jan Červinka ze Slavkova u Brna. „Nejspíš tam zajedeme na vyjížďku, podobné akce mám rád, protože mají atmosféru. Ovšem myslím si, že pro návštěvníky bez motorek to nebude mít moc cenu, že si to neužijí," podotkl Červinka.

S tím ovšem nesouhlasí organizátorka druhé motorkářské akce Čertova Kamčatka Martina Sobotková. „Na takovém festivalu jde hlavně o muziku, zábavu a setkávání lidí. Rozhodně si na své nepřijdou jen motorkáři," myslí si Sobotková.

Čertova Kamčatka se bude konat od 21. do 23. června v Nesovicích. „Čekáme asi dvě stě lidí. Osobně bych doporučila vystoupení kapel Čertovy Květy, Black Sabath nebo Fall a Prey. Určitě to bude stát za to, areál nesovického koupaliště se s křenovickým zemědělským družstvem, kde se festival konal dřív, nedá srovnat," doplnila Sobotková.

Třetím tradičním motorkářským festivalem bude Vyschlé kópák v Nových Hvězdlicích. Ten se koná 23. – 25. srpna a vystoupí na něm například kapely Asgard, Forest Jump, Ybca nebo Serwatt.

Vyškovsko nebude mít letos nouzi ani o hudební projekty mladých kapel. 13. července se v Bučovicích odehraje první ročník festivalu Rockové školy na parkovišti mezi základními školami. „Název akce je odvozený od místa konání. Chtěli jsme Vyškovsko obohatit o známé rockové kapely, které vystoupí na profesionálním pódiu. Konkurence pořádaných festivalů je sice obrovská, ale v návaznosti na naše předchozí koncerty věříme, že uspějeme," doufá pořadatel David Ševčík.

Ten věří, že se jejich akce může porovnávat s většími festivaly především kvalitou. „Snažili jsme se vybrat nekomerční a kvalitní kapely. Festival nemá žádnou hlavní hvězdu, ale můžu doporučit například Zoči Voči, Dark Gamballe nebo Overhype," uzavřel Ševčík.

Podobným amatérským počinem je také Křižanovské rockové léto, které návštěvníky láká například na Forest Jump, Argemu nebo Šašky v manéži. Bude se konat ve čtyřech letních dnech – 18. května, 21. června, 4. července a 27. července.

Závěr léta bude patřit 24. srpna Rousfestu na volné ploše zimního stadionu a 31. srpna festivalu ve vyškovskému pivovaru. Tahounem obou akcí budou vyškovští Dark Gamballe. „Atmosféra takových regionálních událostí je samozřejmě jiná než třeba na Masters of Rock, kde hrají světové kapely. Ale na návštěvnost si nemůžeme stěžovat. Lidi mají o takové okresní akce stále zájem," řekl mluvčí kapely Jiří Křetínský. V okresním městě navíc zahraje legendární kapela Mňága a Žďorp.

Největší hudební akcí letos ovšem bude koncert legendární britské rockové kapely Deep Purple ve Slavkově u Brna. Ta vystoupí 4. srpna v zámeckém parku.

VERONIKA GECOVÁ