Sladká omamná šťávička, jak říkají příznivci burčáku tomuto moku, poteče o víkendu na Vyškovsku proudem. Zhruba patnáct set litrů ho budou nabízet bučovičtí vinaři na tamním náměstí a v zámku. Ve slavkovských zámeckých valech zase budou prodávat burčák vinaři z Čejkovic.

„Burčák je veselá šťáva, která však nepočká,“ připomíná jeden z bučovických pěstitelů vína Petr Petržela. A zve tak návštěvníky na program do Bučovic, kde se ode dneška do zítřka bude konat už sedmý ročník Burčákových slavností.

Ačkoli program tentokrát nebude tak bohatý, jak jsou lidé zvyklí, předseda sdružení zámeckých vinařů Bučovicka Aleš Navrátil je přesvědčený, že každý si přijde na své. „Kvůli všeobecné finanční krizi jsme museli zábavu o jeden den zkrátit. Nepodařilo se nám sehnat na organizaci dostatek dotací. V příštích letech se ale k třídenním oslavám určitě zase vrátíme. Ani letos však nepřijdou lidé zkrátka. Při popíjení můžou poslouchat hudbu všech žánrů pro všechny generace,“ slibuje Navrátil.

Vinaři nabídnou k prodeji bouřlivé víno odrůd Moravský muškát a Müller Thurgau. Červený burčák tam bude jen ve velmi malém množství. Podle odborníků je totiž velice obtížné ho uchovat.

Program začne dnes v devatenáct hodin. Renesanční zámecké nádvoří s unikátními arkádami rozduní do jednadvacáté hodiny mladá bučovická rocková skupina Pokrock. Malý burčákový a hroznový trh s občerstvením v podobě klobásek se pak bude konat v sobotu od osmi do dvanácti hodin na náměstí Svobody.

Poté se program přesune na zámek, kde se od třinácti do patnácti hodin uskuteční dětské odpoledne. Ani tam nebude chybět zábavný kvíz o hroznech a vínu.

O půl hodiny později zámek rozezní hudba, tentokrát však cimbálová. Kapela Hradisko doprovodí taneční soubor Chasa ze Ždánic. Představení potrvá do sedmnácti hodin třiceti minut.

„Slavnosti zakončíme tradiční letní nocí od devatenácti hodin na nádvoří. Bude na ní hrát vyškovská skupina Panorama a nebude chybět ani každoroční oblíbený host, svižný Dum Doobie Doobie Band,“ láká Navrátil.

Letní noc jako jediný bod programu musejí návštěvníci zaplatit, vstupné bude stát sto dvacet korun.
Na Burčákových slavnostech v Bučovicích se podílí zhruba dvacet vinařů. „Těm zrovna začíná sběr hroznů. Většina má proto práci doma ve svém vinném sklípku. O to je pro ně příprava akce náročnější. Kromě toho se už na začátku října uskuteční první důležitá schůzka na přípravu květnového zámeckého koštu vín. Bude se konat už pojedenácté a chceme ho poněkud obnovit a vylepšit,“ popsal zaneprázdněnost bučovických vinařů jejich předseda.

Bučovice jsou vinařskou obcí s pěti vinařskými tratěmi. Jejich rozloha je však nevelká. „V poslední době se vinohrady rozšířily, ale jen o desítky metrů. Pořád jsme závislí na dokupování hroznů. Návštěvníkům Burčákových slavností však nabídneme jenom to nejlepší,“ slibuje Navrátil.

Zatímco v Bučovicích se burčákové slavnosti řadí k tradičním akcím, ve Slavkově u Brna se letos budou konat poprvé. Pořádat je bude Zámek Slavkov – Austerlitz u příležitosti Václavského jarmarku. Akce se budou konat v sobotu 19. září od osmi do šestnácti hodin. Vstup na ně je zdarma. V zámeckých valech se bude prodávat burčák z odrůdy Moravský muškát vinaře z Čejkovic. „K zakousnutí budou vinné klobásy ze zámeckého grilu. K poslechu bude hrát reprodukovaná hudba, cimbálová muzika Morava,“ popisuje doplňkový program pracovnice zámku Hana Partyková.

Jarmark se uskuteční jako každoročně v zámeckém parku. „Návštěvníci můžou koupit všechny možné řemeslné výrobky. Nebude chybět ani občerstvení,“ láká Partyková a dodává, že návštěvníci budou vítaní i na zámeckých trasách. Památka bude otevřená do sedmnácti hodin.