Na setmělém zámeckém nádvoří se fontána zahalí do mlhy a z ní se vynoří tajuplná černě oděná postava. „Buďte nám vítáni, vzácní hosté. Projít bránou času je prosté. Ani na okamžik jediný čas nezastavil hodiny a přesto se proti němu zpět vrátíte zpátky o stovky let,“ vítá návštěvníky černokněžník a už se mezi arkádami objevují urození páni a dámy v sametu a krajkách. Sjeli se na velkolepou slavnost, kterou pořádá majitel panství. A protože je svobodný, leckterá slečna vidí svou příležitost. Při pohledu na zdobně vymalované komnaty, které dávají tušit bohatství, by rády přehlédly i jeho značně nevalnou pověst.

Závistivé Xantipě, která před pobavenými diváky ryje do svého manžela, že je neschopný a srovnává ho s bohatým Šemberou, muž odpovídá: „Dobře tedy, půjdu se proslavit jako Šembera. Hodlám se nezřízeně opít, prohrát nechutně vysokou částku v kostkách, nenechám na pokoji jedinou dámu a třeba i někoho vyzvu na souboj, a když budu mít štěstí, třeba i někoho zmrzačím. To je sláva pana Šembery,“ popisuje urozený návštěvník svého hostitele.

A Šembera své pověsti dostojí. V okamžiku, kdy si na arkádách chce slavnostně připít, vyzývají ho dva podnapilý šlechtici k bitce. „Frejíři nešlechetný, neschovávej se za sukně. Pojď a postav se mi,“ křičí jeden z vyzyvatelů. A Šembera se nedá pobízet dvakrát. Třesknou meče a v napínavém souboji je bučovický pán vítězem.

Diváci po zásluze odměňují potleskem všechny herce ze souboru historických tanců Campanello z třeboňského zámku. „Hra odpovídá době i pověstem. Zároveň je zaměřená tak, aby hosty upozornila na krásné malby zámku,“ vysvětluje kastelánka bučovického zámku Jana Burianková.

A tak návštěvníci procházejí Venušiným sálem s vymalovanými protiklady lidských vlastností, Stříbrokomorou, kde se ukládalo slavnostní nádobí, nejhonosnějším Císařským pokojem, slavným Zaječím sálem, kde vymalovaní zajíci loví lidi a asi nejvtipnější scénka se odehrává v Sále smyslů, kde s pomocí maleb pěti smyslů svádí svobodný pán z Jaroměřic správcovu dceru Kateřinu.

Diváci jsou nadšení. „Vybrali jsme si hned první představení, aby s námi mohly jít i děti. Moc se nám to líbí. Zámek jsme sice už dříve několikrát prošli s průvodkyní, ale takovéto herecké vystoupení je báječným oživením,“ řekla Marie Novotná z Vyškova. Také další návštěvníci nepřijeli zdaleka. „Jsme sice z blízkých Nemojan, ale byl jsem tu dosud jenom jednou. Znovu mě sem přilákaly právě noční prohlídky. Je to něco neobvyklého,“ uvedl Karel Psohlavec.

Návštěvníků, které noční prohlídky upoutaly, je mnoho. A kastelánka je konečně spokojená. „Vloni jsme měli veliký pokles návštěvnosti kvůli úzavírce Bučovic. Letos se tedy snažíme program zatraktivnit. Návštěvníkům se moc líbí výstava historických kočárků, pořádáme i různé koncerty a právě i noční prohlídky. Napoprvé se na mnoho lidí nedostalo, věřím, že tentokrát to stihnou. Díky této akci zámek skutečně ožil,“ libuje si Burianková. A plánuje další akce.

Už třináctého června se koná další ročník koncertu pro fontánu. V červenci pozveme návštěvníky na další noční prohlídky. Tentokrát ale s jinou skupinou a jiným příběhem, a to na mušketýrské motivy. Campanello se vrátí v září, ale také s novým scénářem,“ těší se kastelánka.