Jaro je za dveřmi a sezona na památkách Vyškovska se pomalu ale jistě blíží. Čím hodlají jejich správci letos potěšit návštěvníky?

Na slavkovském zámku začíná sezona sedmadvacátého března. „Mezi nejvýznamnější plánované expozice patří bezesporu výstava originálních obrazů Josefa Lady, která se nekoná jen tak někde. Počítáme s velkým zájmem návštěvníků. Za zmínku jistě stojí taky expozice Ivy Hüttnerové nebo výstava mecenáše Václava Kounice pořádaná ke stému výročí darování jeho paláce brněnským studentům,“ vyjmenoval ředitel zámku Aleš Šilhánek.

Návštěvníci slavkovského zámku ani letos samozřejmě nebudou ochuzení o hudební či divadelní zážitky. „V rámci podpory kultury na památkových objektech se u nás v září uskuteční představení Divadla Bolka Polívky, s nímž by měl dorazit i sám Valašský král. Nejvýznamnějším koncertem bude nepochybně tradiční Concentus Moraviae a taky vystoupení orchestru Johanna Strausse,“ vyjmenoval Šilhánek.

Na své si ale opět přijdou i příznivci konformnější hudby. Dvoudenní festival s nejznámějšími kapelami naší i zahraniční scény nebo Folk a country na zámku se skupinou Poutníci rozhodně není malým lákadlem.


Vedle tradičních velkolepých podívaných, jakou jsou Napoleonské dny, Vzpomínkové akce k výročí bitvy tří císařů nebo letos už patnáctý ročník Oldtimer festivalu, se lidé můžou těšit i na úplné novinky.

Tou je například Den Slavkova, jehož oslava jedenatřicátého května se bude prolínat i se Svatourbanskými hody.

Bučovičtí zahájí sezonu na tamním zámku pátého dubna. Mezi její nejvýznamnější momenty bude patřit koncert věnovaný Bakchově manýristické fontáně na nádvoří. Akce se uskutečnila poprvé v loňském roce a zámek mohl za příspěvky nechat zpracovat projekt na restaurování fontány.

„Letos akci rozšíříme o odpolední část s historickým šermem. Slavnou obranu bučovického zámku proti přesile švédských žoldnéřů v roce 1645 připomínáme jednou za dva roky a letošek je ten pravý,“ objasnil kastelán bučovického zámku Pavel Ecler.

Bučovičtí a další zájemci nepřijdou ani o tradiční Zámecký košt vín. Letos se poprvé uskuteční společně s výstavou včelařských produktů.
Řady nevšedních expozic se dočkají taky Vyškované. „Určitě velice zajímavá bude výstava s názvem Sága moravských Přemyslovců s řadou mimořádných dokladů a artefaktů,“ informoval ředitel Muzea Vyškovska František Korvas.

Kromě výstav připravují historici na květen letošní Muzejní noc a na červen Dny Aloise Musila. „Chtěli bychom taky využít akce nadace Tři brány, která připomene bitvu na Moravském poli a osobnost Přemysla Otakara II. Musilovy dny mají s větším důrazem připomenout tuto možná nejvýznamnější osobnost z našeho regionu,“ doplnil ředitel.