„V kraji je velké množství památek v neutěšeném stavu. Soutěží se snažíme vlastníky motivovat,“ řekl mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.

O vítězi rozhodnou lidé hlasováním po internetu na adrese www.kr-jihomoravsky.cz /aktuality. Čas na to mají do patnáctého února. Z jednoho počítače je možné přidělit pouze jeden hlas.

„Vyhlášení se uskuteční v březnu. Vítězové na prvních třech místech obdrží odměnu sto padesát tisíc, sto tisíc a padesát tisíc korun,“ dodal Klement.

Ruprechtovskou chalupu s doškovou střechou čekala původně demolice. Obec šetřila každý haléř, aby ji postupně dala do pořádku. „Interiéry vyšly asi na sto tisíc korun. Dokončili jsme tak rekonstrukci, která začala před dvěma lety opravou střechy a venkovní fasády,“ objasnila starostka Světlana Švarcová.

Vlastníkem slavkovské kaple je římskokatolická farnost. Opravy částečně dotovala i radnice. „Sešla se snaha vlastníka a města ji uvést do stavu, aby sloužila církevním účelům i občanským potřebám. To se podařilo. Konají se zde bohoslužby i koncerty,“ řekl tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák.