O katolickou církev mají lidé stále zájem. Podle statistik se na Vyškovsku nechává pokřtít přibližně stále stejné množství lidí.
„Ve slavkovském děkanství se v letech 2007 až 2009 nechalo pokřtít vždy skoro stejné množství zájemců. Pokaždé se jednalo o sto šedesát až sto sedmdesát lidí. Nemáme pocit, že by věřících ubývalo,“ řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.
Vyškovský okres se přitom člení na dvě děkanství. Většinu rozlohy zabírá právě slavkovské, které zasahuje až třeba do Rousínova. Na severu se nachází vyškovské děkanství. To se částečně rozprostírá také v olomouckém kraji.
Přímo ve Vyškově se také nechává pokřtít stále stejné množství lidí. „Počet zájemců se v posledních letech pohyboval vždy mezi dvaceti až třiceti,“ uvedl vyškovský jáhen Jiří Štreit.
Jednalo se většinou o malé děti. „Třeba loni a předloni jsme křtili jednoho dospělého, letos už dva,“ vyjmenoval Štreit.
Téměř stejný počet lidí jako ve Vyškově vstoupil do katolické církve v posledních letech ve Slavkově u Brna. Jednalo se vždy o dvacet až třicet zájemců. „Většinou šlo o malé děti kolem jednoho roku,“ informoval slavkovský děkan Milan Vavro.
Třeba v roce 2008 ve Slavkově do katolické církve nevstoupil ani jeden dospělý. Naopak letos již byli u křtu tři.
Ve slavkovské farnosti byl počet pokřtěných nejvyšší v první polovině devadesátých let. „Třeba v roce 1992 bylo ve slavkovské farnosti šedesát křtů. Souviselo to se silnými populačními ročníky a také s nově nabytou svobodou,“ vysvětlil Vavro.
V předcházejících osmdesátých letech byl počet křtů ve slavkovské farnosti téměř stejný, jako je teď. „Třeba v roce 1981 jsme měli dvaatřicet křtů, v roce 1988 pětatřicet,“ informoval Vavro.
Podle slavkovského děkana nicméně ne všichni lidé, kteří jsou pokřtěni, opravdu chodí do kostela. „Třeba z devětadvaceti rodin, které nechali svoje dítě pokřtít v roce 2007, jich do kostela pravidelně chodí asi čtrnáct. Z loňských osmadvaceti jen deset. Čili jen třetina až polovina rodin, které pokřtí svoje dítě, pravidelně chodí do kostela. Zbylí jen občas anebo vůbec,“ uvedl Vavro.
Podobnou zkušenost mají také ve Vyškově. „Z pokřtěných chodí do kostela každou neděli polovina lidí. Zbylí dojdou třeba jen na svátky,“ řekl Štreit.
Nicméně církev k nim přistupuje vstřícně. „Křtíme i děti z rodin, které do kostela moc nechodí. A snažíme se je do života církve zapojovat,“ prohlásil Vavro.
2007 2008 2009
slavkovské děkanství 163 169 164
farnost Vyškov 22 27 25
zdroje: brněnské biskupství, farnost Vyškov