„Ve Vyškově je nuda. Moc akcí se tady nekoná a člověku nezbývá než za zábavou jezdit jinam. Když už něco je, tak o tom dopředu ani nevíme. Třeba nějaký dobrý koncert nebo divadlo," kritizoval Trnický.

Jak ale tvrdí organizace, které kulturu ve Vyškově zajišťují, problém je právě v lidech. „Nechce se jim nikam chodit. Vždy mě pobaví, když začnou oponovat tím, že o akci nevěděli. Stačí si otevřít internet, vyvěšujeme plakáty a také rozesíláme textové zprávy a e-maily," podotkl Kadlec.

Souhlasí s ním i ředitelka Muzea Vyškovska Monika Pelinková. „Je zajímavé, když lidé přijdou na výstavu a pak mi říkají, že o ní vůbec nevěděli. Nějak se to ale dozvědět museli, když dorazili. Nebo tvrdí, že se o ní dozvěděli až v infocentru. Proto tam přece informace dáváme," kroutila hlavou Pelinková.

Že jsou informace o akcích snadno dostupné, naopak za Vyškovany potvrzuje Petra Kopecká. „Dívám se občas na výlohu infocentra, občas něco zahlédnu na Facebooku, případně jinde na internetu. Ale za kulturou ve Vyškově moc často nevyrážíme. Spíš chodíme nárazově na akce, na které se dá jít s dítětem. S manželem třeba do kina, do divadla moc ne. A když už se na nějaké výjimečně vypravíme, tak do Prahy nebo do Brna," přiznala Kopecká.

Drží je dotace

Kadlece nezájem lidí překvapuje. Kulturní středisko má totiž občas na programu stejné akce, jako jsou v Brně. Například když tam vystupoval Michal Horáček, vstupenky stály podstatně víc a bylo vyprodáno. „Když byl u nás, lidé sice přišli, ale rozhodně nebyl zaplněný sál. Podobné to bylo i u kapely Zrní, která je nositelem Anděla," podotkl.

Jediné, co má své věrné fanoušky, je prý dechovka. „Moc si jich vážím. Například na taneční odpoledne dorazilo sto šedesát návštěvníků. Besední dům byl plný," vzpomínal Kadlec.

Podle něj má středisko výhodu, že je městskou organizací, a proto získává dotace. „Udržet se na provozuschopných nákladech je ale pro soukromé poskytovatele kulturních služeb velmi složité. Proto také nedávno skončil rockový klub B-29," zmínil Kadlec s tím, že nezájem mladých byl nedávno patrný na festivalu v pivovaru. „Dorazilo 36 lidí. Z 22tisícového města," upozornil ředitel.

Jak se už nesčetněkrát přesvědčili i redaktoři Vyškovského deníku Rovnost, velmi malý zájem je také o akce pro děti. V muzeu i knihovně. „Obecně dospělí slyší na akce víc. K dětem nemáme informace jak dostat. Už dřív jsme oslovili školy, že uděláme workshop, kde představíme naše aktivity. To se nesetkalo s úspěchem," sdělila knihovnice Zdeňka Adlerová.

Na dopolední programy už se prý ale školy naučily chodit, odpolední jsou stále problém. „Zklamal nás například Den pro dětskou knihu, kdy dorazilo sedmatřicet lidí. Asi už je to přežitý formát, takže budeme přemýšlet nad jeho pokračováním, nebo obměnou," dodala Adlerová.

Také muzeum občas pozoruje mizivý zájem Vyškovanů. „Když pořádáme větší bezplatné akce typu Dny památek, lidé přijdou. Jinak je ale návštěvnost nevyrovnaná. Nevyzpytatelné jsou i přednášky. Někdy dojde spousta lidí, jindy skoro nikdo. A není to tématem. Kolikrát má určité téma úspěch, ale na podobné návštěvníci nedorazí," řekla Pelinková.