Ještě před tím, než začala móda muzikálu Jesus Christ Superstar nebo Kód Da Vinci, nastudovalo Netrdlo své ojedinělé pojetí křesťanských dějin. Příběh nazvaný I.N.R.I. je tak trochu muzikál, tak trochu drama a také filozofie. Ale hlavně je to obyčejný lidský příběh na dramatickém pozadí největší z událostí křesťanských dějin, která by možná mohla být trochu jinak.

„Především však naznačuje, čemu jsme schopní uvěřit, když moc potřebujeme jakoukoli víru. Čemu jsme schopní podlehnout, když nám nic jiného nezbývá, a co jsme schopní podstoupit, abychom uskutečnili vlastní představy o lepším světě,“ přiblížil obsah režisér Alexandr Novák.

Divadelní inscenace I.N.R.I. je autorským představením bývalého člena Netrdla, divadélka Zdeňka Řehky Miroslava Nyklíčka, který tento kus s Netrdlem nastudoval už v roce 1995. Po letech ho divadelníci mírně předělali, upravili aranže hudby a uvádí ho Divadlo Haná pod původním názvem I.N.R.I.

Hra je autorská také proto, že text, písničky, hudba a vše ostatní vzešlo z čistě amatérského prostředí. Přesto téma, kterého se dotýká, jde daleko za hranice amatérské klasiky.

„V žádném případě nejde o historickou rekonstrukci, nebo dokonce křesťanskou agitku. Spíš o zamyšlení nad zcela lidskými tužbami a sny, které v každém okamžiku ovlivňují nás samotné,“ tvrdí režisér.

V roli Ježíše Nazaretského se představí Zbyněk Petr. Saula hraje Přemysl Ševčík, Jidáše Ondřej Vašíček, Jana Křtitele Petr Muzikář, Piláta Alois Kummer, Heroda Jan Rotrekl, matku Jana Cindlerová, Salome Petra Šarhanová.

Choreografii nastudovala Petra Šarhanová, scénu a kostýmy připravila Hana Plhalová, hudbu napsali Jiří Chabada a Saša Novák.

Název I.N.R.I. převzal autor z nápisu INRI, který je součástí mnoha krucifixů a jiných zobrazení ukřižovaného Krista. Jde o zkratku latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, což přeloženo do češtiny znamená Ježíš Nazaretský, král židovský. Janovo evangelium uvádí, že takový nápis umístil na Ježíšův kříž Pilát Pontský. Později lidé zkratce INRI přidali ještě jeden význam, a to In nobis regnat Iesus,V nás kraluje Ježíš.

Přestože inscenace I.N.R.I. nepatří k novinkám, stále sklízí úspěchy na divadelních přehlídkách. Porota krajského festivalu v Hodoníně v březnu doporučila postup do celostátní přehlídky. Ansámbl dostal i dílčí uznání za osobité filozofické ztvárnění inscenace a za pohybovou složku.

Sedmdesátiminutové představení I.N.R.I. zahraje Netrdlo dnes o půl osmé večer v Besedním domě ve Vyškově.