Autoři ji ukázali veřejnosti na slavnostním křtu v sobotu na slavkovském zámku. Křest doprovodily melodické tóny klarinetového tria žáků Základní umělecké školy Františka France. Čtenáři na tři sta dvaceti stranách díla naleznou příspěvky od tří autorů, kteří si podle svých oborů zpracování textu rozdělili. Část věnovanou bitvě u Slavkova sepsal Karel Sáček, historický úsek zpracoval Jiří Pernes a současností se zabývala Lubomíra Kropáčková.

Celý nápad se však zrodil v hlavě jediného člověka, slavkovského vydavatele Bedřicha Malečka. „Utkvělo mi to v hlavě už tak před dvěma lety. Myslel jsem, že kniha bude hotová dříve, ale dalo to více práce, než jsem myslel. Raději jsem však počkal, než aby to bylo napůl,“ popsal Maleček, který příspěvky od autorů sestavil do jednotného díla a sháněl podklady a obrázky od různých organizací. Polovina příspěvků v knize je vůbec poprvé publikovaná.

Právě z obrázků se skládá více než polovina publikace. Ta však zaujme také obsahem článků. „Například část, která popisuje bitvu u Slavkova, je psaná z jiného úhlu, než bývá zvykem. Je totiž zdokumentovaná z pohledu obyvatele, který v té době ve městě žil, a také z pohledu rakouského vojáka,“ vysvětlil Maleček. Doplnil, že o klasický popis průběhu bitvy však čtenáři samozřejmě nepřijdou.

Lidé, kteří budou listovat stránkami, se také dovědí informace, které ještě nikdo nezpracoval. „Slavkovská kronikářka Lubomíra Kropáčková sepsala totiž dějiny města od roku devatenáct set osmdesát devět až po současnost,“ dodal vydavatel.

Slavkovský starosta Ivan Charvát si myslí, že nová kniha o městě s sebou nese velmi důležitý úkol. „Málo Slavkovanů zná totiž historii svého města,“ podotkl starosta.

Knihu Slavkov u Brna – Austerlitz, město se slavnou historií si zájemci můžou zakoupit v pokladně slavkovského zámku