REPORTÁŽ

Klebetníček, stejně jako předešlých čtyřicet let, znovu láká desítky lidí. Osobitý dětský folklorní soubor tak v Zámecké lodžii opět ukazuje, co se jeho malí členové naučili. „Jsem ráda, že jsme se na tomto krásném historickém místě, které přečkalo všechna úskalí, sešli a můžeme vám ukázat zase něco pěkného,“ těší Pachtovou.

Aby také ne, okresní město totiž slaví Dny evropského dědictví – Dny památek a nejen pro místní je připravené jedno vystoupení s historickou tematikou za druhým. Zatímco střed města už od pátku okupovali kejklíři, rytíři nebo muzikanti, lidem se na několika místech otevřely běžně nepřístupné památky.

To už ale před publikum předstupují první zpívající, tancující a deklamující děti. Pekelně se soustředí, aby nic nepokazily. Obavy jsou zbytečné, přihlížející je odměňují nejedním potleskem.

To už nicméně hned vedle v zámecké zahradě slyším zvuk rolniček a křik dravců. Zábavné a zároveň poučné vystoupení tu zahajuje sokolník Jean Van Coppenolle, který v dobovém kostýmu představuje hned několik dravých ptáků. „Samotné sokolnictví vzniklo před čtyřmi tisíci lety ve stepích střední Asie, kdy ještě nebyly pušky. Lovy se bavila šlechta, holt si nějak musela zpestřit jídelníček,“ dělí se o historické poznatky sokolník.

I jeho kousky lidé obdivují, některé děti nehybně, s otevřenou pusou zírají na dravé krasavce. „Možná navštívíme muzeum, mrzí mě naopak, že letos není zpřístupněná radniční věž. Co si ale určitě nenechám ujít, jsou historické sklepy,“ říká návštěvnice sokolské show Marie Korecká z Vyškova.

Zlatým hřebem je prohlídka sklepů

Právě možnost nahlédnout do historických sklepů původního kapucínského kláštera má být třešinkou na dortu celého víkendového programu. „Sklepy se nachází pod městským hřbitovem ve Vyškově. Jedná se o lákavou možnost, jak poznat další skryté zajímavosti Vyškova. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídky s velmi zajímavým výkladem správce vyškovského hřbitova,“ láká na atraktivní prohlídku mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová. Ostatně celý víkend je hodně nabitý. Lidem se představuje řada vyškovských spolků a organizací.

Na zájemce čeká autorské divadelní představení, lidé se podívají i do míst, která jen tak běžně neprohlédnou, třeba vyškovský židovský hřbitov. „Těší mě, že jsou veškeré akce a prohlídky zdarma. Děti nikde moc dlouho nevydrží, takže se podívají a hned můžeme vyrazit na další vystoupení,“ volá na mě sympatická maminka, která míří do vyškovské obřadní síně.

Tam se s posluchači o svůj talent podělují děti Základní umělecká školy Vyškov. „Zrovna jedno vystoupení skončilo. Ale když někdo přijde, tak mu rádi zahrajeme pro radost,“ říká příchozím paní u klavíru.

Brzy se tak rozezní hudební nástroje, po jejichž strunách přebíhají hbité prsty mladých kytaristek nebo soustředěné houslisty. Obřadní síní se tak okamžitě linou uchvacující tóny. Ne, že by mě um mladých hudebníků omrzel, musím ale spěchat na další vystoupení. Které si asi v pestrém programu vyberu?