Reportáž

Ačkoliv jsou na programu dne prohlídky zámeckých krovů, půdy a depozitářů, což se nestává jen tak někdy, ve městě je skoro „vymetené“. Jinak je tomu už v samotné památce. „To se jenom zdá, že tu nikdo není. Návštěvníci jsou na prohlídkách. Parkování na náměstí je teď zpoplatněné, takže asi nechali stát auta v odlehlých částech města,“ domnívá se ředitel Zámku Slavkov-Austerlitz Aleš Šilhánek a nervózně přešlapuje z jedné nohy na druhou.

Vyhlíží totiž vzácnou návštěvu. „Asi za pět minut přijede předseda federálního shromáždění Bulharska v doprovodu velvyslance a několika poslanců. Jsou na čtyřdenní návštěvě republiky, byli u prezidenta a přijeli se podívat i do Slavkova,“ informuje Šilhánek.

Za několik okamžiků už přijíždí několik aut, včetně policejní ochranky, a z nich vystupují členové delegace. Po krátkém přivítání se odebírají na prohlídku.

To už ovšem odbíjí patnáctá hodina a začíná další prohlídka taky pro běžné, ne tak vzácné návštěvníky. „Na klasickém okruhu už jsem byl několikrát, raději bych se podíval na půdu. To se jen tak nevidí,“ přemlouvá jeden z návštěvníků svoji přítelkyni. Za chvíli se odebírají s průvodcem až k zámeckým krovům.

Zvědavců, kterým jenom prohlídka historických sálů nebo třeba salonků nestačí, je mnohem víc. Spatřit místa, na která by se jen tak nedostali, je pro mnohé hodně velkým lákadlem. Ale vystoupat až nahoru po šestaosmdesáti schodech, to opravdu není žádný med. Vyjít na střechu a prohlédnout si Slavkov shora však za tu námahu mnohým návštěvníkům stojí.

Někteří jsou po zhlédnutí tajuplných zákoutí mírně zklamaní. „Čekala jsem, že tam bude aspoň nějaká výstava. K vidění byly jen trámy. Dobré zase je, že jsem se dostala až na střechu. Byl to nádherný pohled,“ pochvaluje si třeba Monika Žarovská.

Nejde ovšem o jediné běžně nepřístupné místo, kam můžou návštěvníci zavítat. Vedení zámku v sobotu zpřístupnilo taky depozitáře. „Jsou tam k vidění věci, které lidé nespatří při prohlídkách. Například porcelán, různé stroje a hlavně obrazy. Těch je tam opravdu plno,“ popisuje jedna z pracovnic slavkovské památky.

Neméně láká i podzemí. Prohlídka začíná až v devatenáct hodin, ale těsně před tím tam čeká překvapení v podobě divadelního představení žáků Základní umělecké školy z Pozořic Kterak se dcery rodu královského nedokázaly dohodnout.

Dívenky oděné v lehkých šatech musely být promrzlé na kost, když se diváci zabalení do mikin, svetrů a bund okamžitě po vystoupení odebrali na denní světlo, aby se zahřáli. Někteří z nich pak odcházejí ke svým autům a směřují domů, jiní se vracejí zpátky do podzemí na tajuplnou prohlídku.

Večer plný zábavy však zdaleka není u konce. Přesto si už návštěvníci povídají o další akci, kterou vedení zámku chystá.