Vyřídit si něco na matrice? Místo dosavadních pár kroků může Pavel Mička z Dambořic na Hodonínsku cestovat do třináct kilometrů vzdálených Ždánic. Ministerstvo vnitra totiž plánuje, že do konce roku skončí matriky ve vybraných menších obcích. „Dambořice touto změnou utrpí další pohromu,“ povzdechl si muž.

Pokud úprava projde, v jihomoravském příhraničí zavře sedmadvacet těchto úřadů. Jejich práci převezmou jiné obce. Proti tomu se ohradila například starostka Uherčic na Znojemsku Vladimíra Pešková. „Spadli bychom pod Bítov, který je hlavně pro starší lidi špatně dostupný,“ uvedla Pešková.

Ilustrační foto.
Úspory? Obce se bouří proti rušení matrik. Budeme to dělat i zadarmo, tvrdí

Je přitom zajímavé, že Bítov je ještě menší než Uherčice. „Koná se tam ale dost svateb na hradě, proto mají dostatečný počet prvozápisů a nespadli pod čáru,“ vysvětlila starostka.

Ministerstvo se rozhodlo zrušit úřady, které ročně nemají více než dvacet takzvaných prvozápisů. Kromě sňatků jsou to narození nebo úmrtí. „Lidé však žádají o nahlížení do matričních knih třeba také při dohledávání svých předků. To ministerstvo nezohlednilo,“ upozornila Pešková.

Změny na Břeclavsku:
OBEC => NOVÉ SÍDLO

Kostice => Lanžhot
Vzdálenost: 2,9 kilometru

Tvrdonice => Lanžhot
Vzdálenost: 4,7 kilometru

Boleradice => Klobouky
Vzdálenost: 10,5 kilometru

Novosedly => Drnholec
Vzdálenost: 3,5 kilometru

Ivaň => Vranovice
Vzdálenost: 4,9 kilometru

Státní úředníci si od škrtů slibují úsporu. „Změnou ušetříme sto padesát milionů korun za rok,“ sdělila za vnitro Marika Vitnerová.

S tím zásadně nesouhlasí Sdružení místních samospráv. „Agenda logicky přejde na úřady větších obcí, kde pak v řadě případů musí dojít k posílení personálních kapacit,“ sdělil místopředseda sdružení Jan Sedláček.

Třeba matriky několika obcí na Hodonínsku by podle plánu přešly po úřad v Kyjově. Tamní vedoucí odboru správních, dopravních a živnostenských agend Zdena Kyněrová zaměr chápe. Změn se neobává. „Věřím, že nápor nových lidí zvládneme,“ řekla.

Téměř dvoutisícové Kostice na Břeclavsku by také zůstaly bez matriky. „Důvody rušení podle mě nejsou řádně podložené. Jsme proti,“ vyjádřila se tamní starostka Anna Bradávková.

Ministerstvo dotčeným obcím oznámilo, že ještě bude organizovat krajské schůzky na řešení připomínek. „Zatím o žádné nevíme. Každopádně nechci, aby se výkon státní správy stále víc vzdaloval od obyvatel,“ vzkázal starosta Mikulovic na Znojemsku Karel Kříž.

Zetor představil nové taktické obranné vozidlo.
Nový Zetor? Místo traktoru představila firma obrněný transportér

Vedení některých vesnic tak stále doufá, že se jim ze seznamu obcí „pod čarou“ podaří uniknout. „Doufám, že u nás nakonec ke rušení nedojde,“ reagoval na záměr starosta Lipova na Hodonínsku Miloslav Jagoš.