VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z regionu

24.12.2017

Přečtěte si přání čtenářů Deníku. Splní se?

Deník vyzval své čtenáře, aby poslali vánoční přání, které redaktoři Deníku v těchto dnech doručí do vídeňské katedrály svatého Štěpána, kde je umístěna schránka, kam se přání ze všech koutů světa hází.

24.12.2017

Etnoložka Jana Poláková: Cizinci obdivují naše pohádky a cukroví

Brno - České Vánoce, to je pro většinu lidí kapr, jehličnatý stromek a Ježíšek. Ne ale pro všechny. V zemi totiž v neděli Vánoce oslaví i čtrnáct státem uznaných národnostních menšin, jejichž oslavy se mnohdy i výrazně liší. Jaké dodržují tradice a zvyky a do jaké míry přejímají české, zkoumá brněnská etnoložka Jana Poláková. Zjištění sepisuje do knihy, kterou si lidé přečtou koncem příštího roku. „Všichni, ať už jde o buddhistické Vietnamce, pravoslavné Rusy nebo Srby, či nám blízké Slováky, nějak české Vánoce reflektují. Zejména pokud vychovávají děti, snaží se, aby znaly české tradice. Ale zároveň jim chtějí předat i zvyklosti svých předků,“ shrnuje Poláková.

22.12.2017

Ježíšek nezapomene ani na zvířata. Na nadílku se můžou těšit v zoo i na náměstí

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Pohladit si zvířata v ohradě nebo s nimi dokonce vyrazit na vánoční procházku mohou na Štědrý den lidé na jižní Moravě. Deník Rovnost vybral nejzajímavější akce, kde k tomu budou mít příležitost.

22.12.2017

Jihomoravané si na dárky půjčují necelých deset tisíc. Méně než průměrní Češi

Jižní Morava /ANKETA/– Snad každý si přeje dát svým blízkým krásný dárek, ne všichni na něj ale mají peníze. Někteří Jihomoravané se kvůli tomu před Vánoci zadlužují. „Půjček v prosinci vždy poskytneme o deset až patnáct procent více než obvykle,“ vyčíslil mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

AKTUALIZOVÁNO
21.12.2017

Napoleon si podmanil i čtenáře a porotu. Nejlepší fotkou Rovnosti 2017 je bitva

Jižní Morava /FOTOGALERIE, ANKETA/ – Další vítězné napoleonské tažení. Tradiční soutěž o nejlepší fotografii Rovnosti za rok 2017 ovládl snímek z rekonstrukce bitvy tří císařů, který zachytila fotoreportérka Lenka Jebáčková. Na vrchních příčkách se umístily také fotografie trosek vrtulníku a závodu Rainbow Run od Attily Racka. O vítězích rozhodovali v anketě čtenáři jihomoravských Deníků Rovnost a komise šéfredaktorů. Do soutěže nominovali fotoreportéři 58 záběrů, které si můžete v plné velikosti prohlédnout ve fotogalerii. 

21.12.2017

Brňané chtějí byty, ví developeři. Ti naráží na nesouhlas radnic i místních

Brno – Volných bytů v Brně je málo. A kdo chce bydlet, musí se smířit s dříve nezvykle vysokou cenou. Výstavbu nových bytů přitom často zpomalují přímo Brňané. S developery se snaží nejdříve důkladně projednat důsledky nových staveb pro jejich životy. Podobná situace se opakuje na několika místech ve městě.

21.12.2017

Zloděje stromků má odradit zápach i prodej za nízké ceny

Jižní Morava – Zajet si do lesa uříznout dobře rostlý smrk je pro někoho každoroční tradicí. I když se to nesmí. „Když jsem byl mladý, to už je nějakých padesát let, chodil jsem na stromek do lesa. Dnes už si vystačím s umělým,“ zavzpomínal Arnošt Buš z Ráječka.

21.12.2017

Třináct tisíc řidičů nemá platné doklady. Nejvíc jich je na Znojemsku

Jižní Morava – Jedni se kvůli pokročilému věku s volantem rozloučili, druzí si možná vše nechávají na polední chvíli nebo dokonce riskují pokutu. Řeč je o jihomoravských šoférech, kterým letos končí platnost řidičského průkazu. Na počátku prosince si jej stále ještě nevyměnilo přes třináct tisíc z nich.

20.12.2017

Dva nové babyboxy začnou na Blanensku fungovat zároveň. Otevřou je v březnu

Blanensko - Březen příštího roku. To je pravděpodobný termín umístění babyboxů v areálu blanenské záchranné služby a v boskovické nemocnici. Aspoň podle slov zakladatele českých babyboxů Ludvíka Hesse. „Všechno se odvíjí od peněz, které získám. Sehnat na Blanensku šest set tisíc na dva babyboxy není snadné. Věřím že to v březnu stihneme. Otevřeme obě schránky současně,“ vysvětlil zdržení.

AKTUALIZOVÁNO
20.12.2017

Nové dálnice? Soud jim dal zelenou zamítnutím žaloby

Jižní Morava – Lidé z jižní Moravy dostali naději, že se v dohledné době projedou po nových klíčových dálnicích a silnicích. Krajský soud v Brně totiž ve středu zamítl žalobu na zrušení krajských zásad územního rozvoje, bez nichž důležité stavby vzniknout nemohou. Žalobci, kteří krajský územní plán letos v létě napadli, teď zvažují kasační stížnost proti rozhodnutí.

20.12.2017

TEST ROVNOSTI: cesta z Brna do Vídně? Po nové dálnici o dvacet minut kratší

Jižní Morava /ANKETA, INFOGRAFIKA/- Zhruba o dvacet minut se zrychlila cesta řidičům mířícím autem z Brna do Vídně. A to díky otevření nové části dálnice A5 mezi Schrickem a Poysbrunnem. Redaktoři Deníku Rovnost projeli trasu z Brna do Vídně před otevřením nového úseku dálnice v Rakousku i po něm. Cesta předtím trvala hodinu a padesát minut. Po nové trase se dostali do hlavního rakouského města za hodinu a půl.

19.12.2017

Jihomoravané propadlé řidičáky neřeší. Na výměnu zapomnělo pětadvacet tisíc lidí

Jižní Morava /ANKETA/ - Přes pětadvacet tisíc Jihomoravanů si nestihlo do 1. prosince vyměnit propadlý řidičský průkaz. Vyplývá to ze statistik, které vydalo na začátku prosince ministerstvo dopravy. Na úřadech přitom dlouhé fronty nejsou.

19.12.2017

Vesmírné lodě z ledu a lahváč pro Havla: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. prosince 2017.

18.12.2017

Čisté cesty? Díky novým sypačům i tunám připravené soli

Jižní Morava – První sníh, který na Vyškovsku a Blanensku napadl před několika týdny, znamenal pro silničáře z regionu jasný signál. Začíná jim nejnáročnější období roku. Vstupují však do něj s klidem. Vedení obou oblastí se shoduje: Jsme připraveni. A to rovnou s několika novinkami. 

17.12.2017

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Proklikejte si, kolik zaplatíte za dvě deci svařeného vína či punče na vánočních trzích na náměstích českých, moravských a slezských měst.

17.12.2017

Vracení dárků? Důležité je nenechat se prodejcem zastrašit, radí spotřebitelům

Brno /ROZHOVOR/ – Když radost pod stromečkem vystřídá zklamání z nevhodného dárku, vrací se lidé do obchodů. Chtějí zboží vyměnit, nebo reklamovat. Předčasné obavy z jednání s obchodníky podle Gerty Mazalové mít nemusí. „Reklamovat se dá všechno. Nejčastěji jsou to sice nefunkční či rozbité hračky, elektronika nebo oblečení, reklamovat lze ale i služby, třeba kadeřnické, nebo pohřeb. Spotřebitelé často mají nárok na vrácení peněz, usoudí ale, že jim to nestojí za námahu,“ říká předsedkyně Sdružení ochrany spotřebitelů, které sídlí v Brně.

16.12.2017

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

V noci bude mrznout, ale přes den se zřejmě průměr nejvyšších teplot v Česku udrží další čtyři týdny nad nulou. Na Štědrý den může teplota přes den dosáhnout až plus pěti stupňů Celsia. Má pršet, nebo padat déšť se sněhem. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a krátkodobé předpovědi ústavu.

16.12.2017

Dálková doprava v kraji: Více spojů do Prahy, některé až na letiště

Jižní Morava – Dálkovou dopravu využívá při pracovních cestách do Prahy pravidelně, za pohodlí a servis si raději připlatí. Nyní Jakubu Dobešovi z Březiny na Brněnsku časté jízdy usnadní nové jízdní řády dálkových dopravců. „Jsem rád, že budu mít na výběr. Nemusím se tolik časově omezovat,“ řekl.

16.12.2017

Prodej kaprů vypukne o víkendu. Účtenky EET prodejci vydávat nemusí

Brno /ANKETA/ - Brno již od tohoto víkendu začnou zaplavovat prodejci kaprů. Ceny zůstaly podobné, rybu lidé seženou na desítkách míst.

16.12.2017

Výměna osvětlení: lampy mají nové výbojky

Blansko, Vyškovsko – Na parkovišti u vlakového nádraží je snad jedna moderní lampa na dvě auta. Přitom v ulicích je tma, zní od mnohých. V Blansku právě dělníci dokončují už třetí etapu výměny svítidel veřejného osvětlení. Z 2200 ve městě jich do konce roku bude téměř tisícovka nových.

15.12.2017

Skauti přivezou Betlémské světlo. V zooparku najdou lidé živý hanácký betlém

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Už poosmadvacáté si mohou lidé domů odnést tradiční vánoční plamínek zažehnutý v místě narození Ježíše Krista. Brněnští skauti a skautky přivezou Betlémské světlo do Brna z Vídně v sobotu po půl sedmé večer. Z Brna jej začnou vlakem rozvážet po celé republice v neděli.

AKTUALIZOVÁNO
15.12.2017

Ústavní soud EET nezrušil. Část zákona ale škrtl

/ANKETA/ Zrušit celý zákon o elektronické evindenci tržeb, nebo jen proškrtat? Po dnešním vyjádření Ústavního soudu už je jasno. Ten se rozhodl s platností od konce února 2018 škrtnout některé paragrafy o EET, které se týkají bezhotovostních plateb a e-shopů. Ústavní soud rovněž zrušil plánovaný náběh třetí a čtvrté vlny EET.

15.12.2017

Výdaje měst pro rok 2018: hlavně školství, sport a stavby

Blanensko, Vyškovsko – Stavba Centra polytechnické výchovy a vzdělávání v Boskovicích patří mezi největší investiční akce na Blanensku. Proto o ní tamní zastupitelé také nejvíc diskutovali, když před pár dny projednávali schvalování rozpočtu. Další tři největší města regionu schválila své rozpočty na příští rok. Nejvíc peněz zamíří na stavby a opravy, hodně pomůžou dotace.

14.12.2017

Ve čtrnácti ilustrovala knihu pro děti. Inspiruji se Burtonem, říká

Blansko – Už odmala si patnáctiletá Šárka Slavíčková z Blanska ráda kreslila. Bavilo ji vytvářet osobité pohádkové postavičky. Těmi zdobila i školní sešity. V červnu tohoto roku dostala možnost ilustrovat dětskou knihu Podivná parta.

14.12.2017

Kraj potvrdil 5 nových leteckých linek z Brna. V létě navíc i Split a Dubrovník

Brno – Barcelona, Brusel, Lvov, Milán a Řím. Nové pravidelné letecké linky do pěti evropských měst začnou cestující využívat už příští rok v březnu. Jejich podporu ve středu odpoledne schválili krajští zastupitelé. Lidé se navíc z brněnského letiště v letní sezoně, tedy od června do září, dostanou nově přímo i do chorvatského Splitu a Dubrovníku.

14.12.2017

Bezpečně i v noci. V Brně vznikla první učebnice jízdy autem za tmy

Brno /ANKETA/ – Unikátní učebnici zaměřenou na jízdu v noci vytvořili experti z Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Příručka teď míří do českých autoškol. Poradí řidičům například v tom, jak ve tmě zabránit srážkám s chodci.

AKTUALIZOVÁNO
14.12.2017

Turisté můžou obdivovat zimní Macochu. Některé jeskyně nezavírají

Blanensko – Kdo nestihl výlet do Moravského krasu v hlavní sezoně, nemusí vůbec zoufat. Od prvního prosince jsou zavřené vstupy do Kateřinské jeskyně a do jeskyně Balcarka. Návštěvníci toužící po podzemním dobrodružství se ale podívají do Punkevních jeskyní v srdci krasu a Výpustku u Křtin.

12.12.2017

Nová Brána či okna. Zámky v zimě čekají opravy

Blanensko, Vyškovsko – Zaměstnanci zámků se vrhli do úklidu, do práce se dali řemeslníci. Většina památek v regionu sice zavřela už v listopadu, ruch v komnatách ale neutichl.

12.12.2017

Moravu potrápil silný vítr. Lámal stromy, odnášel střechy, přerušil elektřinu

Jižní Morava – Vítr, který v pondělí udeřil na jihu Moravy, odnášel střechy a vyvracel stromy. Lesníci a energetici v úterý dopoledne sčítali škody. Jihomoravští hasiči vyjeli od pondělního odpoledne k více než sto případům.

11.12.2017

Brňané mají školu smyku za rohem. Na novém polygonu řidiče rozhodí tržná deska

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Námraza na silnici překvapila před dvěma lety řidiče z Brněnska Václava Hájka. „Dostal jsem smyk a skončil v příkopu. Byl to jeden z důvodů proč jsem si zaplatil školu smyku v Jihlavě,“ poznamenal. Od pondělí už jihomoravští řidiči na polygon nepojedou daleko. Představitelé firmy Polygon Brno otevřeli nový areál u Masarykova okruhu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT