Nemoc, která je nejčastější příčinou demence a vede k postupné závislosti nemocného na každodenní pomoci jiných, poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907. V té době se považovala za vzácnou. „V letech 2008 až 2012 byl počet hospitalizací v Jihomoravském kraji téměř čtrnáct set," sdělila Blanka Nechanská z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Mezi lety 2005 a 2009 to bylo jen málo přes jedenáct set. „Žádná přesná evidence s počtem lidí trpících touto chorobou ale neexistuje. Máme k dispozici pouze informace o lidech, kteří se léčí v ambulantní či lůžkové péči, což nejsou všichni," upozornila Nechanská.

Počet hospitalizací v lůžkových zařízeních podle místa bydliště v Jihomoravském kra­ji
V letech 2008–2012: 473 mužů + 923 žen
2007–2011: 459 + 846
2006–2010: 413 + 802
2005–2009: 397 + 754

Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky

Všeobecnou zdravotní pojišťovnu stojí léčba pacientů s Alzheimerovou nemocí stovky milionů korun ročně. „Rok od roku jich přibývá. Ne všechny se navíc podaří včas diagnostikovat," poznamenal mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Příznakem nemoci je postupná ztráta paměti na události, které se staly nedávno, a ztráta schopnosti řešit složitější úkoly. „Postupně se přidává ztráta orientace v čase a v širším a posléze i blízkém okolí a porucha řeči. Pacient přestává poznávat své blízké, až zcela ztratí schopnost samostatně fungovat v běžných denních činnostech a je zcela závislý na okolí," popsala nemoc vedoucí Centra pro poruchy paměti Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC Kateřina Sheardová.

Právě centrum, které spadá pod Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, se na výzkum, prevenci a léčbu nemoci zaměřuje. „Zatím nemáme k dispozici žádnou terapii, která by uměla nemoc vyléčit nebo alespoň zastavit. Spoléháme se na léky, které na nějakou dobu příznaky zpomalují. Vývoj léků proti Alzheimerově nemoci je předmětem zkoumání klinických studií na celém světě. Několika z nich se účastní i naše centrum," vysvětlila Sheardová.

V prevenci nemoci hraje roli životní styl. „Rizikové faktory mohou výrazně ovlivnit dobu nástupu nemoci a její postup. Proto je důležitá včasná léčba například vysokého krevního tlaku, cukrovky nebo obezity. Vliv má dostatek pohybu a zdravá strava. Zdá se ale, že rizikovým faktorem je také deprese, především neléčená a vázaná na pocit bezmoci," dodala Sheardová. Přesnou příčinu nemoci lékaři zatím neznají. Trpí jí ale starší lidé. U těch, kterým je mezi šedesáti a pětašedesáti, je to asi jedno procento. Po devadesátce už je to pětačtyřicet procent lidí.

Vzhledem k demografickému vývoji bude nemocných patrně stále víc. „Odhadujeme, že celkem v České republice trpí Alzheimerovou nemocí až sto čtyřicet tisíc lidí. Do poloviny století se tento počet téměř zdvojnásobí," předpokládá předsedkyně České alzheimerovské společnosti Iva Holmerová.

Společnost se zaměřuje na pomoc a podporu lidí s demencí i jejich příbuzné. Jedno z jejích kontaktních míst se nachází i v Brně. Je jím Diakonie Českobratrské církve evangelické v Hrnčířské ulici. „Mohou se na nás obrátit nemocní i jejich rodiny. Nabízíme zdarma konzultace po telefonu i osobně. Pomoc je velmi individuální, obrací se na nás lidé v různých fázích nemoci. Řešíme s nimi, co obnáší péče doma, kam je možné nemocného umístit, jak vyřídit dávky a podobně," nastínila Jana Gomolová z Diakonie. Lidé po šedesátce mohou podstoupit vyšetření paměti. V Hrnčířské se také nachází pečovatelská služba a centrum denních služeb.