Plán vyjde podle zjištění Brněnského deníku Rovnost na téměř dvě miliardy korun. „Pětadvacet let se v Brně nic nedělo, chceme to změnit. Lidé už nebudou muset za vrcholovým sportem jezdit do Prahy nebo Ostravy," zdůraznil primátor Petr Vokřál.

Dva z nových stadionů budou stát v těsné blízkosti. Po fotbalové Zbrojovce se i hokejová Kometa chce vrátit do svého tradičního působiště za Lužánkami. „Dokážu si představit, že v roce 2018 porostou vedle sebe oba stadiony souběžně," uvedl náměstek primátora pro investice Richard Mrázek.

O možnostech hokejového klubu jednal s jeho vedením. Majitel Komety Libor Zábranský už dřív ujistil, že chce stavbu zaplatit především ze soukromých peněz, aby nezatížil veřejné rozpočty. To se povedlo například třineckému hokejovému celku před třemi lety. „Halu za sedm set milionů korun pokryly asi z jedné šestiny evropské dotace, zbytek peněz vložili akcionáři Oceláren Třinec," připomněl mluvčí hokejového klubu Tomáš Želazko.

Poradí lidé z Wembley

Odlišná situace nastala kolem vybudování nového fotbalového stadionu za Lužánkami. Jeho cenu vedení města v létě odhadlo na jeden a půl miliardy korun. Teď speciální pracovní skupina rozhoduje, jak může městu co nejvíc ušetřit, a to nejen na stavbě, ale i provozu. „Podle návrhu z roku 2008, který se snažíme aktualizovat, bude mít až čtvrtina celé stavby komerční využití. Jednáme tak i s různými externími firmami," informoval předseda pracovní skupiny Marek Fišer.

V příštích týdnech se například setká i s lidmi, kteří spravují londýnskou arénu Wembley.

Jak bude aréna splňující požadavky světových asociací vypadat, budou brněnští radní lépe vědět až na jaře. Dotace přesto hledají už nyní. „Zjišťujeme, jak využít stadion pro potřeby Brňanů. Můžeme v jeho konstrukci například vystavět parkoviště a žádat dotační příspěvek na něj," uvedl příklad náměstek primátora Mrázek.