Vypsat své dojmy mohou nové lidé na Zdi bláznovství na náměstí Svobody. Stojí tam několik tabulí bílého papíru, některé už popsané barevným textem. „Odhadem se tady zastaví asi třicet lidí každou hodinu,“ uvedl jeden z organizátorů Václav Buchta.

Příchozí na zeď píší různě závažná sdělení, což je podle něj ku prospěchu. „Nadsázka a recese pomáhají lidem k přiblížení se těmto problému a boření mýtů o duševních nemocech,“ dodal.

Každý z pisatelů si pak může vylosovat duševní diagnózu, o které dostane bližší informace. Její číslo pak zapíší každému na kůži.

Zeď bláznovství bude na náměstí Svobody do pátku do půl šesté. Projekt připravila organizace Práh jižní Morava.

Kdo byl zvyklý při procházení brněnského Šilingrova náměstí vídat plošinu s devaterem bronzových dravců, musí si zvykat na jiné zástupce zvířecí říše. Ve středu v pět hodin odpoledne tam vyměnili Hejno za sousoší s názvem Smečka. Autorem obou děl je Michal Gabriel.

Díla Galerie Šilingrák působí na kolemjdoucí různě. Podle radního Brna-středu Davida Batuly také interaktivně. „Diváci spontánně sahají na sochy, fotí se s nimi, nebo jsou pouhým důvodem k zastavení,“ popsal.

Ocenil to i přihlížející Evžen Nováček. „Děti si na zvířata mohou sáhnout i sednout,“ řekl a vysadil na jednu z šelem svého vnuka.

Po Smečce bude na lidi útočit plastika Žraloků. Kurátor výstavy Martin Dostál prozradil, že možná bude následovat i čtvrtý díl série opět z rukou stejného autora.

Zároveň přítomným zdůraznil, že kontakt se sochami vytváří nenapodobitelnou patinu na jejich povrchu. „V galeriích se na umění sahat nemůže, u těchto soch k tomu kolemjdoucí vyzýváme,“ doplnil kurátor.

Sousoší bronzových dravců na náměstí nainstalovali loni v srpnu. Spolu s Šelmami a budoucími Žraloky, reprezentují vzduch zemi a vodu.

Galerie Šilingrák se nachází v souběhu ulic Dominikánské a Starobrněnské. Úvodní výstavu zaujímá trojdílná série. Autor Michal Gabriel je profesor brněnské Fakulty výtvarných umění. „Uvedením Gabrielova triptychu byla laťka nasazena vysoko a doufám, že to tak zůstane i v případě následujících děl,“ sdělil Butula.

ELIŠKA KOUKALOVÁ