Velký Špalíček v centru Brna má nového majitele. Nákupní galerie nyní spadá pod Brněnské biskupství. Upozornil na to deník E15. „Biskupství vnímá nákupní centrum místo, které nabízí nejen možnost nákupu, ale je rovněž prostorem pro vzájemná setkávání a volnočasové aktivity. Máme zájem Velký Špalíček dále provozovat i rozvíjet ke spokojenosti návštěvníků. Způsob rozvoje bude biskupství v následujících měsících analyzovat a vyhodnocovat,“ uvedla mluvčí nového majitele obchodní galerie Martina Jandlová.

Výnosy z obchodního centra dle Jandlové poputují na činnost církve. Například platy duchovních, opravy kostelů, kaplí, pastorační činnost, podpora sociálních služeb. "Je to naprosto neobvyklá situace. Ten prostor je ryze komerční. Nejsou tam možnosti využití jakýmkoli jiným způsobem. Biskupství pravděpodobně nebude mít ekonomické zázemí k vedení takového subjektu. Bude využívat stávající struktury, nebo někoho pověří. I tak je to ale naprosto atypický krok.

Biskupství obchodní centrum odkoupilo od společnosti Generali Immobilien GmbH. Peníze na to získalo z církevních restitucí. "Přiznám se, že nic obdobného jsem nikdy nezaznamenal. Nicméně nejsem expertem na církevní majetek," uvedl realitní makléř Jakub Farář.