Starší ženy, které ve volném čase rodinám pomohou s péčí o děti, zprostředkovává Trojlístek, služba Centra pro rodinu a sociální péči v Brně. Ne na všechny se ale hned dostane. „Aktuálně máme babiček málo, aktivních je devětačtyřicet, a hledáme další. Přesto se nám stále daří propojovat nové rodiny s babičkami,“ uvedla vedoucí Trojlístku Hana Hošťálková. Na babičku nyní čeká skoro čtyřicet rodin.

Hošťálková dodala, že chtěli službu rozšířit do dalších měst, kvůli nedostatku peněz se to ale nevydařilo.

Trojlístek dříve fungoval napříkladv Pohořelicích na Brněnsku. „O službu nebyl dost velký zájem,“ uvedl lektor ze Střediska volného času Pohořelice Dušan Hauser.

Naopak v Hodoníně navštěvují náhradní babičky rodiny už šest let. Dnes už je ale lidé nenajdou pod názvem Trojlístek. „Nechtěli jsme projekt ukončit, teď se jmenuje Náhradní babička. Snažíme se službu dál nabízet. Máme propojených zhruba patnáct rodin s babičkami,“ řekla Michaela Klepáčová z hodonínské radnice.

I v Hodoníně se potýkají s nedostatkem babiček. Jiné problémy jim způsobil koronavirus. „Omezili jsme společné akce rodin a babiček i školení pro babičky. Kvůli pandemii nebylo na jaře a zrušili jsme i podzimní termín,“ upřesnila Klepáčová.

Přesto i v nouzovém stavu udržovaly babičky s rodinami kontakt. „Báli se, aby mě nenakazili, takže jsme se dva měsíce neviděli a psali si maily, posílali fotky,“ zmínila náhradní babička Pilátová.