Letošní expedice bude již devátou na polární stanici Johanna Gregora Mendela, kterou založila Masarykova univerzita před osmi lety. „Zkoumání polárních oblastí je velmi důležitým směrem výzkumu," upozornil děkan Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Jaromír Leichmann.

Expedice bude trvat dva měsíce a zúčastní se jí patnáct lidí, z toho dvanáct mužů. Skupina poletí z Vídně na argentinskou základnu, odkud se vrtulníkem dopraví na základnu na ostrově Jamese Rosse. Stanice leží sto metrů od moře a tvoří ji hlavní budova určená pro pobyt až dvaceti výzkumníků a sloužící pro účely ubytování, stravování, a laboratorní činnosti. Elektřinu badatelé získají ze solárních panelů a větrné elektrárny.

Vědci z Masarykovy univerzity uskuteční výzkum za podpory nově vzniklého Českého antarktického nadačního fondu. Čeští odborníci zkoumají Antarktidu už dvacet let, ale nedostatek finančních prostředků je značně omezoval. „O projektu jsme se nejprve báli uvažovat, ale díky nově fondu jsme mohli naše plány uskutečnit," podotkl zakladatel antarktické vědecké stanice Pavel Prošek. Finanční nároky na projekt jsou jedenáct milionů korun, deseti miliony přispívá ministerstvo školství, další milion dává Masarykova univerzita.

V minulých letech výpravu komplikovalo zamrzlé moře. V tomto roce podobné problémy nehrozí. „Letos celou cestu na stanici poletíme a na ostrově budeme místo člunů používat dvě nové terénní čtyřkolky," nastínil vedoucí expedice Pavel Kapler.

Na výsledky výzkumu si ovšem veřejnost bude muset počkat. „Zpracování vzorků potrvá několik let," upozornil biolog a účastník expedice Miloš Barták.