Deník láká návštěvníky třeba na vilu Tugendhat nebo kostnici. „Středověký hrad? Samozřejmě. Nádherná katedrála? Rozhodně. Litry Plzně? Ne tak docela, Brno je v srdci vinařské oblasti, přiklání se radši k vínu,” napsal autor článku. Upozorňuje také na studentský charakter města.

Podle Adély Novákové z Turistického informačního centra Brno se jedná o úspěch, který městu může zvýšit prestiž. „Pro zahraniční návštěvníky jsou většinou nejzajímavější klasické památky jako Petrov nebo Špilberk, velkým tahounem je také vila Tugendhat,“ zmínila mluvčí TICu Nováková.

Opravu brněnské památky v letech 2010-2012 označili odborníci z mezinárodní organizace Docomomo International za mimořádně povedenou.
Rekonstrukci vily Tugendhat ocenili odborníci jako jednu z nejlepších na světě

Jak se umístila jednotlivá města?
1. Soluň, Řecko
2. Rotterdam, Nizozemsko
3. Neapol, Itálie
4. Turku, Finsko
5. Gent, Belgie
6. Cork, Irsko
7. Lyon, Francie
8. Guimarães, Portugalsko
9. Århus, Dánsko
10. Brno, Česká republika
11. Düsseldorf, Německo

Zároveň vyzdvihla úroveň brněnské gastronomie, která je pro turisty rovněž velkým tahounem. „Spousta lidí sem míří za kvalitním jídlem. Oceňují taktéž živé centrum, ať už se jedná o koncerty v létě nebo bohaté adventní trhy. Brno je zkrátka ojedinělé množstvím kvalitních kulturních akcí na relativně malém prostoru,“ doplnila Nováková.

Na prvních třech místech se v žebříčku umístila řecká Soluň, nizozemský Rotterdam a italská Neapol. Brno porazilo německý Düsseldorf, spolu jsou jedinými středoevropskými městy v žebříčku.

ŠTĚPÁN BUBÍK