Územní studii na budoucí čtvrť vypracovalo architektonické studio Pelčák a Partner Architekti na konci loňského roku. Minulý týden se k ní opět vyjadřovali zástupci města. „Odbor územního plánování a rozvoje poslal zpracovateli třetí připomínky k dopracování,“ uvedla za brněnský magistrát Zuzana Šrámková.

Podle studie nabídne v budoucnu Červený kopec místo k bydlení až deseti tisícům lidí. „Čtvrť bude zčásti složená z vilových domů se zahradami podobně jako třeba v Černých Polích nebo Masarykově čtvrti. Níže po svahu mají navazovat bytové domy,“ popsal za studio architekt Petr Pelčák. Součástí nové čtvrti má být i náměstí a komunitní centrum.

Plánovanou stavbu ovšem komplikuje nestabilní podloží. „Na území lidé dlouho těžili hlínu a následně sloužilo jako skládka. Je otázka, jestli se tam vůbec dá stavět nebo jak vysoké domy v místě mohou stát,“ uvedl náměstek brněnského primátora pro rozvoj Martin Ander.

Lokalita je problematická také kvůli nedořešenému dopravnímu napojení na zbytek města. „Lidé mohou z Červeného kopce odjet Vídeňskou, ale kapacita její křižovatky s ulicí Vinohrady není velká. Druhou možností je Jihlavská, ale v plánu jsou v okolí i další výstavby v Bohunicích a Starém Lískovci, které přivedou další dopravu. Zadáváme proto podrobnější studii Jihlavské. Bez ní nemůžeme o výstavbě na Červeném kopci uvažovat,“ dodal náměstek.

Kvůli náporu aut s výstavbou nesouhlasí bohunický starosta Antonín Crha. „Veškerá doprava má podle projektu vést přes Bohunice. Na Červeném kopci počítají s deseti tisíci obyvatel, což je pro nás nepřijatelné. Silnice takovou zátěž neunesou,“ kritizoval.

Zatímco nová obytná čtvrť může na Červeném kopci vzniknout nejdříve za deset let, nyní chtějí městští radní využít tamní areál bývalé léčebny dlouhodobě nemocných. Jak Brněnský deník Rovnost informoval, přemění ji i přes protesty lidí z okolí na krizové bydlení pro rodiny vystěhované rodiny z ubytovny v Šámalově ulici.