Mezi další opatření patří také odklon tranzitní dopravy, po kterém Černohorští volali. Vést má od Svitav přes Mohelnici a Vyškov do Brna. „Musíme pro ní ale ještě získat všechna povolení. Protože má vést i přes dálnice, musí se vyjádřit také ministerstvo dopravy,“ uvedl dopravní inženýr krajského ředitelství policie Lubomír Sedlák. Podle něj není možné vést objížďku obvyklou cestou například přes Blansko. „Další dopravní uzavírky a stavby tuto možnost vylučují,“ doplnil policista. Schválení trasy je však podle Sedláka záležitostí několika nejbližších týdnů, záležet bude na rychlosti úřadů.

Starosta Černé Hory Ondřej Měšťan je s plánovanou objížďkou spokojený. „Je to přesně ta věc, kterou jsme požadovali,“ vzkázal starosta s tím, že více nechce výsledky schůzky komentovat.

Obyvatele Černé Hory kromě zhuštěné dopravy trápí také existence pouze jediného přechodu pro chodce v celé obci. Zástupci policie nevyloučili, že by v obci mohli vzniknout dočasné. „Nejdůležitější je bezpečnost chodců. Na přechodu tak musí být například možný oční kontakt mezi přecházejícím chodcem a přijíždějícím řidičem,“ uvedl inženýr Sedlák.

Současné problémy s dopravou v Černé Hoře začaly minulý týden. Stavební firma, která měla opravovat nedaleký most, přes který těžká doprava jezdila, zjistila, že je v havarijním stavu. Policisté důležitou dopravní tepnu uzavřeli a dopravu přesměrovali do obce.

Jednání ještě nejsou u konce. Další je v plánu na úterý.

Mluvčí ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl říká:

Ať auta jezdí zatím jinudy

Brno – Dálková těžká doprava by mohla z Černé Hory za několik týdnů zmizet, chystá se šedesátikilometrová objížďka přes dálnici D1. „Začali jsme jednat o proveditelnosti objížďky. Řidiči by ale měli zvážit, zda přes Černou Horu opravdu musí a raději jet jinudy,“ komentoval špatnou dopravní situaci mluvčí ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Co bude s uzavřeným mostem u Černé Hory teď?
Na konci srpna budeme mít k dispozici statické propočty. Podle nich se dozvíme, jestli most můžeme podepřít a alespoň v jednom směru obnovit dopravu. Ulevili bychom tak Černé Hoře. Platí ale, že most později strhneme a postavíme nový.

Kdy to bude?
Postavíme ho do konce příští stavební sezóny. To znamená, že na konci listopadu nebo začátku prosince bude už v provozu. Letos na podzim budeme mít hotový projekt a přes zimu chceme vybrat stavební firmu.

MICHAL RAPCO
PETR UHLÍŘ