Vyřešit problém Fermatovy věty se snažili největší matematikové. Všichni až na jednoho, Andrewa Wilese, pohořeli. Dvacetiletý Brňan se rozhodl, že se pokusí o důkaz pro její specifický exponent n=3. „Snažím se o srozumitelnou metodu, které by porozuměl běžný student. Využívám postupy, které jsem se naučil na gymnáziu na třídě Kapitána Jaroše. Porovnávám své kroky s těmi jiných matematiků a snažím se o co nejjednodušší řešení," říká mladík.

Věta pojednává o diofantické rovnici, která připouští řešení pouze v oboru celých čísel. „Chceme-li se vyhnout formulaci pomocí rovnice, můžeme větu formulovat následujícím způsobem: Nelze přerovnat kostičky tvořící dvě menší krychle tak, aby vznikla třetí, větší krychle," vysvětluje Vojtěch.

KOMPLETNÍ TÉMA SI PŘEČTĚTE V ÚTERNÍM DENÍKU ROVNOST

Na důkazu pracoval rok a půl. „Spolu s učitelem matematiky Alešem Kobzou a Michalem Bulantem z Masarykovy Univerzity se nám podařilo přijít na dosud nepublikovaný důkaz," říká tajemně Vojtěch, který v září nastoupil do prvního semestru Obecné matematiky na Masarykově univerzitě.

Čím se bude zabývat v budoucnu, ale ještě neví. „Vědec, který ji dokázal, byl totiž dlouhé roky zavřený v badatelně. To bych nechtěl," usmívá se.

Zabývat se chce aplikovanou matematikou. „Lépe se pak uplatním. Zaměřím se buď na fyzikální nebo finanční matematiku," přemýšlí.

Volného času moc nemá, ale pokud ano, věnuje ho zálibám. „Rád čtu, například Sherlocka Holmese, anebo jezdím na kole a lezu po skalách," zakončuje mladý muž.