Pracovník kanceláře zatím stále zůstává v nemocnici. „Testy byly negativní. Pacient však stále vyžaduje péči lékařů, proto ho ještě úplně nepropustíme. Není ale důvod, aby v karanténě zůstávali ostatní členové zájezdu," řekl hlavní hygienik České republiky Vladimír Valenta.

Autobus jel z Brna přes Olomouc a Ostravy do Polska. Právě v Ostravě průvodce, který na konci června strávil týden na soukromém pobytu v jihokorejském Soulu, kvůli příznakům slabosti, horečce nad devětatřicet stupňů, bolestem svalů a krku, vystoupil. „Autobus pokračoval ještě chvíli v cestě, nikde nezastavoval, následně byl dle pokynu epidemiologa navrácený z polského Krakova, aniž by cestující měli možnost opustit autobus," dodala mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Po dvanácti hodinách v karanténě cestující na další cestu vyjeli v pátek zhruba v pět hodin večer. „Cestující měli jet z Brna do polských hor. Většina v zájezdu dál pokračovala, odmítlo jen osm lidí. Čeká je zkrácený program o jeden den a pravděpodobně i odškodnění," shrnul jednatel cestovní kanceláře Alpina Aleš Paděra.

Jako první s pacientem do kontaktu přišli záchranáři z Moravskoslezského kraje. „Všechny příznaky nasvědčovaly tomu, že jde o vysoce nakažlivou chorobu. Na místo proto dorazila speciálně vycvičená a vybavená posádka," řekl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Pacienta pak převezl ve speciálním biovaku za doprovodu policie záchranářský tým do Nemocnice na Bulovce, která má pro tyto případy speciální oddělení a je na ně připravená. Do Státního zdravotního ústavu putovaly vzorky k provedení testu.

Pak se ministerstvo rozhodlo, že cestující umístí do karantény v bývalých kasárnách v ostravském Hranečníku, kde jim záchranáři zajistili přísun jídla i vody. „Museli jsme na to přistoupit, riziko přenosu nákazy na ostatní cestující nebylo nulové, protože šlo o klimatizovaný prostor, kde vzduch cirkuloval," popsal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Kvůli hrozbě Mers v pátek dopoledne zasedla také pracovní skupina krizového štábu Jihomoravského kra­je.

První podezření na virus Mers se v České republice objevilo v červnu, tehdy se jednalo o pětadvacetiletého muže, který se rovněž vrátil z Koreje s rýmou a teplotou. Vyšetření následně ukázalo, že nemocí nakažený není. „Věřili jsme, že se potvrdí ani tento případ. Virus Mers se přenáší úzkým kontaktem s nakaženým nebo s nakaženými zvířaty, většinou musí sdílet jednu domácnost. Mers postihuje převážně staré nebo nemocné lidi," řekla vedoucí epidemiologického oddělení krajské hygienické stanice Renata Ciupeková.

Infekce Mers se objevila poprvé v oblasti Blízkého východu v roce 2012, od té doby tam na ni zemřelo na 450 lidí. V Koreji nemoc propukla v květnu, od té doby se virem nakazilo 162 lidí, dvacet pacientů zemřelo.

Mers se projevuje jako nachlazení, pokračuje však závažným onemocněním plic a způsobuje i akutní selhání ledvin. Neexistuje proti němu žádná vakcinace, zatím není známý ani způsob léčby.